נעים להכיר: השטרות החדשים

שני השטרות החדשים שאישרה הממשלה יודפסו כבר בקרוב. בנק ישראל יעניק מרווח זמן להחלפת השטרות הישנים בחדשים.

עדו בן פורת , י"ח באייר תשע"ג

שטר 50 החדש
שטר 50 החדש
בנק ישראל
ממשלת ישראל אישרה היום (ראשון) הכנסתם לשימוש של שני שטרות כסף חדשים, שיישאו את תמונותיהם של נתן אלתרמן ושאול טשרניחובסקי.

המוטיבים ששולבו בעיצוב השטרות לקוחים מן השירים שנכתבו על ידי שני המשוררים.

שאול טשרניחובסקי - השיר "הוי ארצי מולדתי" - השיר שהיווה את ההשראה לעיצוב חזית השטר, הכולל את הפיסקה – "ריח פרדסי אביב" ולכן מופיע עץ הדרים ופירותיו. בגב השטר משולב עמוד בסגנון קורינתי על שום חלקים מיצירתו ותרגומיו המופלאים של טשרניחובסקי ליצירת יוון העתיקה.

נתן אלתרמן - השיר "פגישה לאין קץ" - השיר כולל את הפיסקה - "כי סערת עלי" אשר היוותה את ההשראה לשילוב עלי השלכת ופיסקאות נוספות בהן מוזכר הליל והירח,  ואשר היוו את ההשראה לעיצוב גב השטר הכולל צמחיה בליל ירח.

נגיד בנק ישראל הציג לממשלה את העיצובים של ארבעת השטרות שמתוכננים להיכנס למחזור במסגרת סדרת השטרות החדשה. הנפקת שני השטרות החדשים, 50 שקלים חדשים ו-200 שקלים חדשים, צפויה להתרחש לקראת סוף שנת 2013, ושני השטרות הנותרים; 20 שקלים חדשים (עליו תתנוסס דמותה של רחל המשוררת) ו-100 שקלים חדשים (עליו תתנוסס דמותה של לאה גולדברג), צפויים להיות מונפקים במחצית הראשונה של שנת 2014.

בחודשים הקרובים ימסור בנק ישראל מידע נרחב לציבור לגבי סימני הביטחון המשולבים בשטרות ולגבי אופן החלפת השטרות. יש לציין, שיינתן לציבור פרק זמן של מספר שנים במהלכו תתאפשר החלפת השטרות הקיימים בשטרות החדשים.

כפי שכבר פורסם, מעצבת שטרות הסדרה החדשה הינה אסנת אשל שנבחרה במסגרת תחרות עיצוב פומבית שערך הבנק.

(צילום: בנק ישראל)

(צילום: בנק ישראל)