בי"ס בדואי שהוקם על קרקע יהודית פרטית יפונה

בית משפט השלום בבאר שבע קיבל את תביעתם של בעלי קרקע בנגב, אשר המדינה הקימה על אדמתם בי"ס המשמש תושבי כפר בדואי לא חוקי.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט באייר תשע"ג

הכפר הלא חוקי אל-זרנוג
הכפר הלא חוקי אל-זרנוג
צילום: רגבים

מה קורה כאשר המדינה פולשת שלא כחוק לקרקע פרטית השייכת דווקא ליהודים?

בית משפט השלום בבאר שבע הורה למדינה לפנות עד ל-10 ביולי השנה, 10 ימים לאחר תום שנת הלימודים, את כל המבנים שהקימה על קרקע פרטית השייכת ליהודים, הנמצאת סמוך לכפר הבדואי הלא חוקי אלזרנוג.

המדובר הוא כאמור בקרקע פרטית בבעלות יהודים, אשר פנו למדינה בחודשים ינואר ומאי 2012, מיד לאחר שנודע להם כי בית ספר הוקם במבנים יבילים שהוצבו על אדמותיהם, אולם המדינה אפילו לא השיבה על הפניה.

לאחר הגשת התביעה הודתה המדינה שזהו מצב העניינים והתחייבה לפנות את בית הספר מהמקום, אולם טענה כי הפינוי יוכל להתבצע רק בסוף חודש אוגוסט השנה, זאת משום שיש לאפשר לתלמידים לסיים את שנת הלימודים.

התובעים טענו מנגד, כי יש לפנות את בית הספר באופן מיידי, זאת משום שהמדינה ידעה עוד לפני פתיחת שנת הלימודים שבית הספר הוקם על קרקע פרטית השייכת להם.

השופט ישעיהו טישלר מתח בפסק הדין ביקורת חריפה על המדינה, "המדינה נהגה בדרך לא נאותה, והפרה בגסות וכנראה גם שלא בתום לב את זכויותיהם של התובעים". עם זאת קבע השופט כי לא ניתן לפנות את בית הספר במהלך שנת הלימודים, ועל כן הפינוי חייב להתבצע בתוך 10 ימים מסיום השנה.

עו"ד בצלאל סמוטריץ', מנהל הפעילות בתנועת רגבים אשר ליוותה את התובעים היהודים, הביע שביעות רצון מפסק הדין: "מדובר בהתנהלות שהיא פשוט שערורייה מצד המדינה. בהתחלה היא רמסה את זכויות הקניין של בעלי הקרקע, אחר כך רמסה במו ידיה את החוק שעליו היא מופקדת ובהמשך שמה עצמה מעל החוק גם במהלך ניהול התביעה. פסק הדין מדבר בעד עצמו ואנו מצפים כי מי שצריך לכך יערוך את חשבון הנפש ויסיק את המסקנות המתבקשות".