בחירות בעוד חצי שנה? לא שמענו

מסקר שערך פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת 'גיאוקרטוגרפיה', עולה כי כשליש מהציבור אינו מודע לקיומן של בחירות מקומיות בעוד חצי שנה.

חיים לב , כ' באייר תשע"ג

מציע את החוק. דגני
מציע את החוק. דגני
יח"צ

חרף החשיבות העצומה שיש לתפקוד ראשי הרשויות המקומיות על רמת השירותים ואיכויות החיים של כל אחד מאיתנו, כשליש מהציבור (36%) עדיין אינו מודע היום לקיומן של בחירות מוניציפאליות באוקטובר.

רק 24% סבורים כי ראש הרשות שלהם ישוב להתמודד, ולמעלה ממחצית הציבור (53%) איננה מודעת למתמודדים אחרים, אם קיימים כאלה - כך עולה ממחקר שערך פרופ' אבי דגני, כחלק מבדיקות המעקב וליווי מועמדים לבחירות המקומיות.

מעניין לציין שהמודעות לכל הקשור בחירות לרשויות המקומיות גבוהה יותר באופן משמעותי בקרב גברים (70%) מאשר בקרב הנשים (58%). כן עולה מהמחקר שהמודעות והמעורבות בנעשה בעיר עולה עם הגיל: 56% בקרב גילאי 18-34 לעומת 70% בקרב גילאי 55+ ובדרך דומה עולה המודעות והמעורבות עם רמת ההשכלה של התושב.

באשר לראש העיר המכהן, מציין פרופ' דגני: 45%, בממוצע ארצי, רואים בראש הרשות שלהם "מנהיג חיובי/חיובי מאוד", ל-15% לערך אין דעה בנדון, ואילו כ-40%  סבורים שראש הרשות שלהם הוא "בינוני" עד "גרוע" - בעיקר על רקע של יושרה ואי תרומה מספקת לרווחת התושב.

מה מצפה התושב מראש הרשות שלו: בעיקר (62%) שיפעל וישקיע לטובת הציבור שלו, אבל כשליש מהציבור דורש: 'שיהיה אדם' - מנהיג אנושי, חיובי. אמין, "ממש כמו בהנהגת המדינה", קובע פרופ' דגני.

כמו-כן מעלה המחקר, שהציבור חש שאישיות ראש העיר שלהם משפיעה מאוד על תדמית העיר.