הפליטים היהודים ממדינות ערב בדיון בקנדה

הישג ללובי היהודי בקנדה. לראשונה החל הפרלמנט הקנדי לחקור את סוגיית הפליטים היהודים ממדינות ערב.

דלית הלוי , כ"ו באייר תשע"ג

ללא מהגרים. קנדה
ללא מהגרים. קנדה
רויטרס

הוועדה המתמדת לענייני חוץ בפרלמנט הקנדי החלה לחקור את מצבם של הפליטים היהודים מארצות ערב, שנאלצו לעקור מבתיהם כתוצאה מהסכסוך הערבי ישראלי ב-1948. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

על פי הנתונים הקיימים, יותר מ-850 אלף פליטים יהודים נמלטו מרדיפה ומעשי אלימות במדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה, והדבר הביא לחיסול של קהילות יהודיות שפרחו במקומות אלה במשך אלפי שנים.

עד כה, מדיניות ממשלות קנדה לדורותיהן לא עסקה בסוגיית הפליטים היהודים, והיא התמקדה אך ורק בפליטים הפלסטינים.

הלובי היהודי בקנדה (CIJA) פעל בשנים האחרונות לשנות את המדיניות המדיניות הקנדית כדי שהיא תיתן ביטוי גם לסבל של הפליטים היהודים.

במסגרת פעילות השתדלנות, אמור מנכ"ל הלובי היהודי, שמעון פוגל, למסור עדות מומחה בנושא זה לצד פליטים יהודים ממדינות ערב, ונציגי ארגון "צדק למען יהודים ממדינות ערב", הפועל למען כיבוד זכויותיהם.

לאור ההודעה תחילת המחקר בפרלמנט בעניין זה שיבח יו"ר הלובי היהודי, דיוויד קושיצקי, את הוועדה המתמדת לענייני חוץ, וקרא לחברי הפרלמנט מכל המפלגות הפוליטיות להכיר בזכויות של הפליטים היהודים.

"שתי קהילות של פליטים נוצרו כתוצאה של הסכסוך הישראלי – ערבי, אחת פלסטינית והשנייה יהודית", אמר קושיצקי.

"למרבה הצער, הסבל של הפליטים היהודים נשמט לחלוטין ממדיניות קנדה במזרח התיכון בעוד זה של הפלסטינים תפס מקום מרכזי. מקבלי ההחלטות נדרשים לתקן את חוזר האיזון הבסיסי במדיניות הקנדית. יחס שווה לפליטים היהודים ממדינות ערב הוא מרכיב הכרחי בכל הסדר שלום צודק ובר קיימא בין ישראל לפלסטינים".