"כפיית לימודי ליב"ה על החרדים - מסוכנת"

ד"ר צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך לשעבר, טוען כי הנחתת כלל לימודי הליבה על המערכת החרדית תרחיק את השתלבותה בחברה.

חיים לב , ג' בסיון תשע"ג

תומכים בקיצונים. צמרת
תומכים בקיצונים. צמרת
צילום: מירי צחי

האם כל הצמרת החינוכית במדינת ישראל סבורה שיש לכפות על ילדי החינוך החרדי את כל לימודי הליבה? ד"ר צבי צמרת, האיש שכיהן עד לא מזמן כיו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, העניק ראיון ל'מעריב' בסוף השבוע האחרון שבו הבהיר כי זו טעות לנהוג כן. לדבריו, הנחתת כלל לימודי הליבה במערכת החרדית רק תרחיק את השתלבותה בחברה הישראלית.

"אני חושב שאין דבר כזה ליבה. החרדים חייבים ללמוד אנגלית ומתמטיקה ומקצוע מדעי נוסף, אבל אי אפשר לכפות עליהם את הספרות העברית החדשה, את ההיסטוריה הציונית, את ספרי האזרחות שלנו ואת התנ"ך בנוסח של ביקורת המקרא. אני חושב שכפייה בתחום הזה - בנוסח הכפייה של כור ההיתוך של פעם - היא מסוכנת", אמר.

לדבריו, "הדרך הנכונה היא לכפות רק דברים שאי אפשר לוותר עליהם: אי אפשר לוותר על שפה זרה, על עקרונות מסוימים של המודרנה, אבל מצד שני צריך לדעת שאי אפשר לכפות עליהם השקפת חיים אחרת. אני מאמין הרבה יותר בדרך ההדרגתית שנטמעת מרצון מאשר בדרך של כפייה אגרסיבית שגובה מחיר יקר".