"בדיחה חסרת טעם של האוצר"

בפורום חברות הקדישא בארץ דוחים בתוקף את הפרסום על תשלום ארנונה לחלקות קבר, "מדובר בבדיחה חסרת טעם של פקידי האוצר".

ישי קרוב , ג' בסיון תשע"ג

חברא קדישא
חברא קדישא
פלאש 90

פורום חברות הקדישא בארץ התייחס אחר הצהריים (ראשון) לפרסום מהבוקר, לפיו משרד האוצר מתכוון לגבות ארנונה מכל משפחה על קברי יקיריה.

"מדובר בבדיחה חסרת טעם של פקידי האוצר", כתב הפורום, "משנתקלו הבוקר הפקידים, בגל זעם ציבורי בעקבות כוונתם המקורית להטיל ארנונה על חלקות הקבר הם מנסים לעשות ספין שנועד להרדים את הציבור בישראל ולטעון כאילו הארנונה תוטל על חברות הקדישא".

"מעולם חברה קדישא באף מקום בישראל לא  שילמה ארנונה עבור בתי הקברות עליהם היא אחראית (חברת קדישא הרצליה שילמה על המשרדים ולא על שטח בית העלמין). ההפך הוא הנכון!! מאז קום המדינה בתי העלמין היו פטורים מארנונה על פי סעיף 5(ג) לפקודת מסי עירייה ומסי ממשלה 1938. בשנת 2003 בוטל הפטור בטעות ועדיין שום רשות מקומית לא גבתה ארנונה מתוך הבנה שאין שום הגיון מוסרי לגלגל מס על אזרחים שקוברים את יקיריהם. בשנת 2010 תוקן עיוות זה והוחזר הפטור מארנונה על בתי עלמין בהצעת חוק שקיבלה את תמיכת הממשלה".

בפורום מציינים כי על פי החוק ועל פי פסיקת בית המשפט העליון מי שחייב בארנונה הוא המחזיק בשטח, "חברת קדשיא אינה מחזיקה בשטחי הקבורה ואין לה אפשרות לעשות שימוש כלשהוא בשטחים אלו. בידינו חוות דעת המשפטית הקובעת שהקברים הינם קניינה המלא של משפחת ניפטר. חוות דעת זאת קובעת בבירור כי יש לראות בנפטרים או קרוביהם כבעלי הזיקה הקרובים ביותר לצורך קביעת מיהות הנישום".

"צר לנו שהאוצר מתעסק בספינים שאין בהם כל אמת", אמרו בפורום, "מאין יבוא הכסף? רק לשם הבהרה בתי העלמין לא מייצרים הכנסות שוטפות. לחברה קדישא אין הכנסות חיצוניות! את כל הכנסותיה היא מקבלת מהביטוח הלאומי על כל קבורה שהיא מבצעת, סכום שבקושי מכסה את עלות הקבורה או לחילופין מאלו שקונים קברים בעודם בחיים. אבל מעל ל- 90% מהאזרחים מקבלים את מקום קבורתם חינם וחברה קדישא אינה מקבלת תשלום עליהם מעבר להוצאות יום הקבורה".