"להקים בהקדם מפעל אמוניה בדרום"

חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, סיירו במיכל האמוניה בחיפה.

חזקי ברוך , י' בסיון תשע"ג

מירי רגב
מירי רגב
צילום: פלאש 90

דיון של ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, התקיים היום (ראשון) במיכל האמוניה בחיפה.

חברי הכנסת דנו בשאלת מיגון המתקן והיערכות כלל גורמי הממשלה, הגורמים העירוניים וגורמי ההצלה למקרה של רעידת אדמה או פגיעה של טילים במיכל האמוניה בעת מלחמה.

בדיון נכחו חברי ועדת הפנים של הכנסת כמו גם גורמי ממשלה (משרדי הגנת הסביבה, כלכלה, הגנת העורף) ונציגים של ארגוני סביבה כגון: עמותת "צלול" וארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה".

נציגי מפעל חיפה כימיקלים אמרו כי ביצעו שורה של פעולות מיגון סביב המכל. כמו כן ציינו כי בעת דליפת גז, ביכולתם לפרוס, בתוך זמן קצר יריעה שתחסום את דליפת הגז. בעיות נוספות וכשלי מיגון, כמו גם תרחישים שונים הקשורים למיכל, נמצאים עדיין בבחינה הנדסית ותכנונית על ידי חיפה כימיקלים ומשרדי ממשלה שונים. נציגי חיפה כימיקלים הדגישו כי הם היו מוכנים, בשמחה, להחזיר את הזיכיון ליבוא אמוניה לידי הממשלה ולאפשר לגורמים אחרים לבצע  זאת.

נציגי הממשלה נדרשו על ידי חברי הוועדה להשיב בעיקר על מימוש החלופה למכל האמוניה בחיפה, קרי הקמת מפעל לאמוניה מגז טבעי בדרום הארץ. 

דורון אברהמי, ראש מינהל סביבה במשרד הכלכלה, אמר כי משרדו והמשרד להגנת הסביבה פועלים במרץ על מנת להכין מכרז להקמת מפעל לאמוניה בדרום הארץ.

בעוד כ- 3 שבועות תקיים הוועדה דיון עם נציגי הממשלה, שיעדכנו את הוועדה בדבר ההתקדמות לקראת הקמת מפעל אמוניה בדרום, הרחק מריכוזי אוכלוסין.

בדיון, הביעו כל חברי הועדה את דעתם, כי בתקופת הביניים יש לפעול למיגון מיטבי של כל מכלי האמוניה בארץ כמו גם מכלים אחרים של חומרים מסוכנים, זאת על מנת להבטיח את שלומם ובריאותם של אזרחים החיים בסמיכות למכלים המכילים חומרים אלו. כמו כן, כל חברי הוועדה הסכימו כי אסור שחומרים מסוכנים יאוחסנו בקרבת ריכוזי אוכלוסין.

ח"כ מירי רגב, סיכמה את הדיון ואמרה כי הסיור הינו חלק מסדרת דיונים שבסופם יקום מפעל האמוניה המיוחל בדרום הארץ. כמו כן אמרה כי תקיים דיון בוועדת המשנה החסויה של וועדת הפנים על מנת לעמוד על התרחישים והסיכונים למיכל האמוניה הנובעים מאיום רקטי. לדיון זה יוזמנו נציגי משרד הביטחון, המשרד להגנת הסביבה, והמשרד להגנת העורף.