'והדרת פני זקן' - לא רק לדתיים

בדיון של ועדת העבודה והרווחה שעסק במצבם של הקשישים בישראל אמר השר אורבך "קשישים זה לא רק בעיות. רוב הקשישים הם לא סיעודיים".

חזקי ברוך , י"א בסיון תשע"ג

לעשות יותר. אורבך
לעשות יותר. אורבך
חזקי עזראטוען....

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה היום (שני) בהדרדרות במצבם של קשישים בישראל.

ח"כ איציק שמולי אמר בפתח הישיבה, "אוכלוסיית הקשישים בישראל מונה היום 864 אלף קשישים, כ-10 אחוז מהאוכלוסייה, 190 אלף מהקשישים נמצאים מתחת לקו העוני. 18 אחוז מהקשישים עברו התעללות כלשהי ומחירי התרופות והשירותים הרפואיים מהווים חסם מאוד משמעותי".

יו"ר הועדה, ח"כ חיים כץ אמר, "בארבע שנים האחרונות לא נפגעו שום קצבאות של הקשישים. אז מה אם שומעים גזירות בתקציב, כל שנה אנחנו שומעים. אני יכול להבטיח לכם שהובטח לי מגורם בכיר בממשלה שהתקציב לא יפגע בקשישים. סביר להניח שהתקציב לא ייצא כפי שנכנס. יש אוכלוסיות שאי אפשר לנצח אותם".

יו"ר כן לזקן, נתן לבון, אמר בדיון כי יש פגיעה בזקנים, "למרות מה שנאמר שכביכול שהזקנים לא נפגעו ב-4 שנים האחרונות. הפגיעה התחילה ב-2003, מאז עשר שנים יש פגיעה בזקנים כמו למשל בשיטת חישוב קצבאות הזקנה. היום יש הדרת זקנים שנראים כאנשים מיותרים בחברה".

ח"כ אורלי לוי (הליכוד ביתנו) זעקה בדיון, "חייבים לעשות משהו, הקשישים של היום שורדים, הם לא באמת חיים".

השר לאזרחים ותיקים, ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) אמר "העובדה שלא מקצצים את קצבאות הזקנה זה בגלל שבמשך שנים הוועדה כאן בראשות ח"כ כץ הצליחה להנחיל את ההכרה שפגיעה בזקנים ובאוכלוסיות חלשות זה דבר שלא ייעשה".

"אני לא חושב שקשישים זה רק בעיות כי רוב הקשישים הם לא סיעודיים. יש כאן עניין של יחס של חברה או יחס של מחוקק לאותם קשישים מבלי קשר לתקציבים. הפסוק, 'והדרת פני זקן' זה לא רק דתיים".