הקרב ההרואי הוסתר כי הלוחמים היו בית"רים

במשמר הירדן יתקיים טקס לזכר הלוחמים הבודדים שבלמו את גייסות הסורים לפני 65 שנים. מי הסתיר את המאבק ההירואי ומדוע?

שמעון כהן , י"א בסיון תשע"ג

אחד ממגיני משמר הירדן
אחד ממגיני משמר הירדן
ארכיון

במשמר הירדן יתקיים מחר (שלישי) אירוע זיכרון במלאת 65 שנים לקרב ההירואי שניהלו מתיישבים בודדים מול גייסות סוריים ששעטו לעברם כשהם מגובים בטנקים, מטוסים וארטילריה.

את האירוע שבו יהיה נוכח גם סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, ינחה ההיסטוריון הצבאי אריה יצחקי הקובע כי מדובר בקרב שהושתק על ידי גורמים אינטרסנטיים מובהקים.

ביומן ערוץ 7 מספר יצחקי על הקרב המושתק שהסתיים בעשרה הרוגים, כארבעים שבויים שנלקחו לסוריה והשמדתו של הישוב בידי הכוחות הסורים. "מדובר באחד הסיפורים הקשים בתולדות קרבות ישראל בעת החדשה", קובע יצחקי ומוסיף: "הסיפור הועלם מתודעת הציבור גם כי מישהו הרגיש שהוא אחראי למחדל, וגם בגלל ההשתייכות הארגונית של האנשים. הם לא היו "מאנשינו". ותיקי המושבה השתייכו להתאחדות האיכרים וכוח התגבורת שהיה במקום היה מורכב מבית"רים, אנשי אצ"ל, אופוזיציה".

ממשיך יצחקי ומספר כי השתקת הפרשה נעשתה גם במחיקתה מהתודעה הישראלית וגם בנטילת אדמותיהם של אנשי המושבה ומסירתם לאנשי גדות. כששבו השבויים מהשבי הסורי הובהר להם שבניגוד לציפיותיהם הם לא יוכלו להקים מחדש את המושבה והאדמות נמסרו. התוצאה הייתה שהם מצאו את עצמם נאבקים על הפיצויים. ,שמוליק סגל, אחד ההולכים לשבי, בנה את האנדרטה מכספו, ורק לאחר שלושים שנה התחלנו לעשות טקסי זיכרון".

על הקרב ההרואי עצמו  מספר יצחקי כיצד במשך חמישה ימים, בין החמישי לעשירי ביוני עמד כוח קטן של 52 גברים ונשים בהם 42 לוחמים, 6 בנות, שני זקנים ושתי זקנות מול כאלפיים חיילים סורים מגובים בשריון, במטוסים ובארטילריה. המטרה הסורית הייתה לנתק את הגליל מהמרכז ובעוד המפקדות הצבאיות לא שיגרו תגבורת וסיוע לחמו המתיישבים לבדם בכלי נשק מועטים ובאלתורי בקבוקי מולוטוב מול הכוחות הפושטים עליהם.

"בכל מדינה מתוקנת היו עושים עליהם סרט הוליוודי ומעניקים להם את עיטור הגבורה הגבוה ביותר", אומר יצחקי. "המעטים הללו היו חמושים בנק"ל, ללא כלי כלשהו נגד טנקים, ללא מוקשים מסביב למושבה. נשק קל ושני מקלעים בלבד".

בלימת הכוחות הסוריים התאפשרה בזכות ניהול נכון של הקרבות על ידי מפקדים שלא עברו קורס פיקוד כלשהו, אמונה רבה וגם טעות של הסורים שלא הפעילו את השריון שלהם באופן מאסיבי בנקודה זו. הקרב הוכרע כאשר טנקים עברו את הירדן והביאו לקריסת הלוחמים הבודדים שעמדו מולם.

יצחקי סבור כי גם היום לא מאוחר לחקור את האירוע מחדש ולהעניק ללוחמים את הכבוד לו הם ראויים, ואת החקירה המחודשת הזו יבקש מחר מסגן שר הביטחון שיכבד בנוכחותו כאמור את האירוע.