מתווה "עמאר - אריאל" בדרך לכנסת

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) הגיש הצעת חוק ראשונה שתאפשר לרב יעקב אריאל רבה של רמת גן להתמודד לתפקיד הרב הראשי.

חזקי ברוך , י"ב בסיון תשע"ג

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) הגיש הצעת חוק פרטית שתאפשר לרבנים מעל גיל 70 להיבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל.

הצעת החוק של כלפה הינה על רקע הניסיון לסלול את דרכם של הרב יעקב אריאל והרב שלמה עמאר לתפקיד הרב הראשי, זאת לאחר שהרב עובדיה יוסף חתם על ה"דיל" שיאפשר את המהלך.

בהצעת החוק כותב כלפה כי אין כל מניעה מהתמודדות מעל גיל הפרישה. "רב ראשי מכהן אינו נדרש לפרוש מכהונתו עם הגיעו לגיל 70, אלא מגבלת הגיל חלה על מועמד לכהונה בלבד. גם חקיקה דומה שעניינה כשירות של נבחרי ציבור נמנעת מלהתייחס למגבלת הגיל".

כלפה מציין כי "אין מקום לייתר את מגבלת הרף התחתון של גיל המינוי/הבחירה לרב ראשי, וזאת בשל הדרישות הלימודיות הנדרשות למילוי משרה מעין זו תלמידי חכמים ככל שמזדקנים דעתם מתישבת עליהם ומתרחבת".

השבוע התקיים בירושלים כנס רבנים נגד "חוק שטרן" המציע להרחיב את הגוף הבוחר ברבנות הראשית. ראש מוסדות צביה, הרב איתן אייזמן, רמז למפלגת הבית היהודי להסיר ידה מהכוונה להרחיב את גוף הבוחר, "אני קורא היום מעל במה זו לכל מי שבפוליטיקה שחלק שלוחים שלנו הרפו ידיכם מהרבנות הראשית".

הרב דוד חי הכהן אמר "מי שרוצה להרחיב את גוף הבוחר רוצה להוציא את התורה מתלמידי חכמים. שינוי כזה הוא הרס של הנשמה של מדינת ישראל ופוגע בבסיס קיומה".