ח"כ אשר למען הקשישים וניצולי השואה

ח"כ יעקב אשר אמר לשרת הבריאות כי "ביטול הנחת הארנונה לאזרחים וותיקים יוביל לביטול הנחות לאוכלוסיות נזקקות נוספות".

חיים לב , י"ד בסיון תשע"ג

יעקב אשר
יעקב אשר
צילום: פלאש 90

במהלך דיון שהתקיים אתמול (רביעי) במליאת הכנסת, בהצעה לסדר שהגיש ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) בנושא "הפגיעה בהנחות בארנונה לאזרחים הוותיקים במדינת ישראל", התייחס האחרון לסעיף בחוק ההסדרים המורה על ביטול מתן הנחה בסך 25 אחוז מהארנונה לאזרח וותיק מעל גיל 65, אם דירתו איננה גדולה מ- 100 מטרים.

בראשית דבריו אמר חבר הכנסת אשר כי על סמך היכרותו עם המשיבה, שרת הבריאות יעל גרמן, ראש עירית הרצליה לשעבר, ידוע לה כי כראש מערכת יש להתמודד עם החזקים באוכלוסייה, ולא עם החלשים, וכי הוא מקווה שיו"ר מפלגתה ושר האוצר ילמד ממנה את צורת ההתנהלות הזו.

בחוק ההסדרים שיובא בקרוב לאישור הכנסת מוצעת ביטול תקנה שתוקנה בשנת 93, והיא מתן הנחה בסך 25 אחוז מהארנונה לאזרח וותיק מעל גיל 65, אם דירתו איננה גדולה מ- 100 מטרים.

טענת האוצר בעד ביטול התקנה המוזכרת היא כי במצב הקיים מקבלים גם קשישים עשירים ובעלי אמצעים את ההנחה, ואילו אם תבוטל התקנה, מבקשי ההנחה יתבקשו להוכיח רמת הכנסות מתחת לרף מסוים בכדי לקבל אותה.

"אני מסכים עם הטענה הזו כשלעצמה", אמר ח"כ אשר, "אולם סבור כי ביטול התקנה הוא בעייתי מכיוון שמדובר כאן בתקדים, של מתן אפשרות לפקידי האוצר לעשות סייגים לתקנות ההנחה בארנונה, בהמשך יבוטלו גם ההנחות לאוכלוסיות נזקקות נוספות, כמו אימהות חד הוריות וניצולי שואה, ומי יודע למי עוד".

חבר הכנסת ציין עוד, כי שיעור האוכלוסייה שמעל גיל 65 בקרב אזרחי מדינת ישראל הוא כ- 10% בלבד, כאשר ההנחה של 25 אחוזים הניתנת לבעלי דירות שבגודל של מתחת 100 מטרים הוא זניח לחלוטין מבחינת הרווח שתקבל הרשות המקומית מכך, כמו גם מבחינת תקציב הממשלה, שלא תקזז את הסכום הזה מתקציבה של הרשות, מה שאומר שהיחידים שהעניין חשוב להם הם הקשישים, שיפסידו מאות שקלים מתקציבם החודשי.

"היבט נוסף, פרקטי, לבעייתיות שבביטול התקנה הזו", אמר אשר, "היא הביורוקרטיה. כיום הרשויות המקומיות  מעניקות מדי שנה באופן אוטומטי הנחה  לאזרחים הוותיקים על פי הרשימות של הביטוח הלאומי, ואילו על פי הצעת האוצר, ייאלצו אותם אזרחים ללכת מדי שנה ולהגיש בקשות בעירייה. דבר זה יגרום לכך שדווקא הקשישים החלשים וחסרי האמצעים, שגם כך לא ידעו כיצד להתנהל מול המערכת, ייפלו בין הכיסאות, ויאבדו את ההנחה".

"מדובר אמנם לא בפגיעה קריטית באותם אנשים, אבל בפגיעה מיותרת וכואבת בכיסם, שלא תעזור דבר למשק בתחשיב של עלות- תועלת", הוסיף חבר הכנסת, והציע כי אותם קשישים יידרשו להצהיר בכתב כי אינם משתכרים מעל לסכום מסוים וסביר שייקבע, וכך נמנע את הבירוקרטיה המיותרת עבור הקשישים מעוטי היכולת, הנזקקים נואשות להנחה הזו ,להביא בקשות כל שנה בעיריה".