'ניתן להיאבק בתופעת נשפי י"ב הרהבתניים'

יו"ר ועדת החינוך מאמין שניתן להיאבק בתופעת נשפי הסיום הרהבתניים ומתייחס לדברי השר כהן: דיבור על ירידה מהגולן? לא רלוונטי.

שמעון כהן , י"ח בסיון תשע"ג

עמרם מצנע
עמרם מצנע
צילום: פלאש 90

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, חבר הכנסת עמרם מצנע, קובע בראיון ליומן ערוץ 7 כי ניתן להיאבק בתופעת נשפי הסיום הרהבתניים הנהוגים במספר רב של מקומות ברחבי הארץ, נשפים אותם מארגנים תלמידי י"ב רגע לאחר שהם עוזבים את המסגרת הבית ספרית.

בשבוע שעבר קיים מצנע דיון מיוחד בתופעת הנשפים, ומדיון זה יצאה קריאה לפעול במשותף נגד האירועים המדוברים. לטעמו של מצנע ניתן לפעול מכוח המעמד הציבורי הערכי והמוסרי, ולא מכוח החוק או מכוחן של תקנות. הוא מזכיר בדבריו כי מדובר במסיימי י"ב המצויים לפני גיוס וככאלה הם אינם עוד ילדים שניתן לקבוע להם כיצד לנהוג.

עם זאת, מציין מצנע כי מצא לשמחתו אוזן קשבת בכל הגורמים הרלוונטיים, החל ממשרד החינוך דרך ועדי ההורים ועד ועדי התלמידים. כל אלה הסכימו פה אחד שעליהם לקחת חלק במשותף במסע הסברה נגד התופעה.

מצנע סבור כי אמירה של ועדי ההורים תקל על הורים העומדים מול לחץ של ילדיהם בנוסח 'כך כולם עושים', וגיבוי של ועדי ההורים יוכל לסייע להם להתנגד לדרישה.

מנגד, מציין מצנע, הציגו נציגי ועדי התלמידים פעילות ראויה ומבורכת המאפיינת מספר מקומות ברחבי הארץ בהם בחרו התלמידים לצאת למבצע למען הקהילה או למבצע תרומתי כזה או אחר. מצנע מצידו מקווה שהתקשורת תדע להציג את המקרים החיוביים והחינוכיים הללו ובכך לחזק את הרוח הזו אל מול רוח הנשפים הרהבתנית.

באשר לשאלה אם יש מקום לצ'פר מוסדות שכאלה או נערים שכאלה, אומר מצנע כי עצם ההעלאה על נס של פעילותם היא צ'ופר בפני עצמו, אך עם זאת יש מקום לשקול גם את האפשרות הזו.

בדבריו מציין מצנע כי קיימת בעייתיות לא רק בנשפים פרטיים של התלמידים עצמם, אלא גם באירועים שמארגנים המוסדות עצמם לציון סוף שנת הלימודים. גם באירועים אלה נדרשים הורים לשלם סכומי עתק. לטעמו ניתן להתמודד עם התופעה בשיתוף פעולה של הרשויות שיעניקו למוסדות החינוך אולמות, ציוד הגברה ותאורה במחירים סמליים ובכך יקלו על ההורים את התשלום.

בהמשך הדברים התייחס חבר הכנסת מצנע גם לדבריו של שר הרווחה מאיר כהן בדבר הצורך להוריד ישובים מבודדים ביהודה ושומרון ולשקול מו"מ מול הסורים על רמת הגולן במידה ויהיה פרטנר שניתן לסמוך עליו מהעבר האחר של הגבול. לדבריו עמדתו בסוגיית יו"ש ידועה ועל פיה במקומות שלדעת רוב המצדדים במתווה שתי המדינות לא תהיה ריבונות ישראלית, לא נכון להשקיע כספים ציבוריים או פרטיים. לדבריו לא בטוח שנכון לעת הזו להוריד ישובים בתקופה שבה קיימים דיונים על עצם החזרה לשולחן המו"מ, אך לפחות אין להשקיע כספים נוספים ולא להרחיב.

באשר לרמת הגולן סבור מצנע כי הדיבורים על כך בלתי רלוונטיים לחלוטין. "אין שום טעם שום צורך ושום הגיון לעסוק בכך בכלל. אם סוריה תחזור להיות מדינה ריבונית בעלת שלטון מרכזי, בין אם טובה לנו או לא, אפשר יהיה להעלות את הנושא לדיון. בשלב זה אין מה לדון בכך".