"לייבא עובדים זרים לתחום הבנייה"

"יש צורך לזרז הטיפול בבעיית העובדים הזרים ולוותר על משחקי האגו על מנת שלא תיווצר בעיה חמורה בענף הבניה", אמר יו"ר ועדת הפנים.

חזקי ברוך , י"ח בסיון תשע"ג

מירי רגב
מירי רגב
צילום: פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, דנה היום (שני) במחסור של מדינת ישראל בעובדי בניין ובצורך ביבוא של עובדים זרים המוכשרים לכך.

בימים אלה מונח מתווה להסכם על שולחן הממשלה המנסה לגרום למצב בו יובאו עובדים זרים ממדינות עמם יש הסכם בילטרלי, יחד עם שילובם של נציגי האיגודים בשלבי מיון העובדים.

את הישיבה פתחה יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב,  בהצגת חשיבות הנושא ובעיסוקה בו בשנים האחרונות. לדבריה, כל נושא עלות הדיור בישראל מושפע גם מזמינות ועלות פועלי הבניין. לכן, למרות שהייתה מעדיפה לראות אוכלוסייה ישראלית צעירה, כגון חיילים משוחררים, שעובדים בבניין, היא מבינה כי יש צורך לפתור את המצוקה שנוצרה באופן מיידי על ידי הבאת עובדים זרים.

אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כוח אדם לבניין, הבהיר את המצב הבעייתי הקיים היום: "הקבלנים מתחננים לעובדים על מנת לעמוד בביקושים לדירות, אולם בשל המחסור החמור בעובדים מקצועיים מחו"ל בענף הבנייה, אנו לא מסוגלים לספק אותם. הנוסחה פשוטה -  בלי בנאים לא יהיו בניינים".

לדברי ניצן, היקף הביקושים המיידי לעובדים מקצועיים, הרשום בתאגידי כוח האדם הזר, עומד על כ-8,000 עובדים מקצועיים, כאשר בפועל נמצאים בארץ רק כ-5,000 עובדים מקצועיים זרים בתחום.

"התחלות הבניה אמנם נרשמות בסטטיסטיקה, אבל דירות בפועל לא יהיו", התריע ניצן, "בעקבות זאת, משך השלמת דירה, שבעבר עמד על כ-14 חודש בממוצע, מתארך היום לכמעט פי שלוש ועומד על 36 חודשים. על פי ההערכות בענף, העיכובים הנגרמים כתוצאה ממחסור בעובדים זרים מייקרים את מחיר הדירה ב-5% לפחות ממחירה".

עוד הוסיף ניצן כי אם שר האוצר רוצה לעמוד ביעד של בניית 150 אלף יחידות דיור, הוא יידרש להביא לארץ 26 אלף עובדים זרים מקצועיים. המצב הבעייתי הנוכחי הוא כזה שבו רבים מן העובדים הזרים שהביאו בעבר לארץ עזבו מסיבות שונות, ביניהן חוסר המקצועיות שלהם והועבדה כי אינם כשירים לעבודת בניין. לטענתו, מצב זה היה נמנע אילו הוא היה שותף פעיל במיון העובדים, והיה מוודא כי הם אכן מוכשרים ומיומנים לעבודת בניין מבחינה מקצועית ופיזית. לכן, הוא בעד המתווה שהוצע לממשלה. גם אמנון גורביץ, מנציגי התאחדות בוני הארץ, תמך בקבלת המתווה ובכך לזרז את הפתרון למחסור בעובדי בניין.

איציק מויאל, נציג ההסתדרות הכללית החדשה, אמר אף הוא כי אנו נמצאים במצב של מצוקה בענף הבנייה, וכי יש צורך לזרז את הטיפול בבעיה על מנת שתהליך מסירת הדירות לא יתעכב.

אורן דוד, מנציגי משרד החוץ, הפנה את תשומת הלב לעובדה כי ישנם אלפי פועלים במולדובה הממתינים להגיע לעבודה בישראל וכי ההתמהמהות של מדינת ישראל בהבאתם לאחר שעברו תהליכי מיון והכשרה, מציגה את מדינת ישראל באור שלילי כלפי חוץ.

ח"כ רינה פרנקל (יש עתיד), הוסיפה כי באופן כללי היא בעד הפסקה של הבאת עובדים זרים לארץ והעסקת ישראלים בתחום, אך במצב הנוכחי היא מצטרפת לקריאה לשילובם של נציגי האיגודים השונים בשלבי המיון של העובדים הזרים.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, סיכמה את הישיבה באמרה כי שלב המיון הוא הקריטי: "יש להקים  צוות בו יהיה נציג מכל תאגיד, שיפעלו בשיתוף פעולה עם המדינה תחת ההסכם הבילטרלי. הם ימיינו את האנשים וכך נמנע את כל הבעיות בהגעה לארץ. אין יותר מקום וזמן ל"ויכוחים של הורדת ידיים". עוד קראה היו"ר לאמנון בן עמי, מנכ"ל רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול במשרד הפנים, להיפגש עם נציגי האיגודים השונים ולשמוע את דבריהם לפני שהוא שוקל את מתווה ההסכם. לדבריה הפתרון טמון בשילובם של האיגודים במיון העובדים הזרים,  ועל ידי כך תימנע בעיה חמורה של חוסר בנייה בישראל.