גנץ: התרת הרסן תביא להסלמה

הרמטכ"ל מתנגד לשינוי הוראות פתיחה באש באיו"ש חרף ההסלמה, "לשפר את התדריכים לחיילים בשטח".

חזקי ברוך , י"ט בסיון תשע"ג

"הצבא יישאר ממלכתי". גנץ
"הצבא יישאר ממלכתי". גנץ
פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון קיבלה היום (שני) סקירה מקיפה מהרמטכ"ל בני גנץ על מכלול הנושאים הביטחוניים העומדים על הפרק ובכלל זה בהקשרי הזירות השונות, האפשרות לקיצוץ בתקציב הביטחון וכן בנושא שאלת הגיוס של חרדים.

בפתח הישיבה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אביגדור ליברמן (הליכוד ביתנו) כי התקופה האחרונה מתאפיינת בחצייה של כל הקווים האדומים מצד המדינות והארגונים הפועלים נגדנו. מעבר לטבח היום יומי שמבצע משטר אסאד נגד בני עמו (עד עכשיו 90 אלף הרוגים), אין היום כל שאלה באשר לשימוש שנעשה בנשק כימי בסוריה נגד האזרחים על ידי משטרו של אסאד. במקביל חשוב להדגיש כי איראן ממשיכה לרוץ בקצב מטורף לקראת פצצת אטום. ככלל המצב שבו ארגוני טרור יכולים לפגוע בכל נקודה במדינת  ישראל זו חציית קו אדם. מצב זה  מחייב אותנו ליכולת קבלת החלטות ולנחישות.

באשר לטענות בדבר ערעור היציבות הביטחונית ביהודה ושומרון והשאלות שצפות בנושא הוראות  הפתיחה באש כנגד מתפרעים, אמר יו"ר הוועדה כי הוא מקבל את הרושם, מתוך שיחות שהוא מקיים עם גורמים שונים בשטח, שרוח המפקד היא שבכל פעם שמגיעים לעימות מוטב לברוח. אף אחד מהחיילים לא רוצה למצוא את עצמו תחת חקירת מצ"ח. זו אומנם תחושה כבדה אך זו המציאות בשטח. הבעיה היא לא הוראות הפתיחה באש אלא ההוראות שמגיעות לחיילים. בהקשר זה השיב הרמטכ"ל כי להבנתו אין משהו בכנסת שהיה רוצה להביא לכך שכתוצאה משינוי הוראות הפתיחה באש יהיו הרבה מאוד הרוגים דבר שלא נכון, לא רק בהיבט המוסרי, אלא שהוא גם עלול להוביל להסלמה של השטח. אנחנו לא רוצים לאבד את השליטה. ההוראות לחיילים בתדרוכים זה להיות נחוש אבל בלי לשחרר את הרסן. זה בניגוד לאינטרס שלנו.

עוד הוסיף הרמטכ"ל בהקשר זה כי קל מאוד לשנות את הוראות הפתיחה באש אבל זה לא יהיה אחראי מבחינתנו. הוראות הפתיחה באש מאפשרות כל הפעלת כוח שתידרש מול הסיכון. אנחנו צריכים לוודא היטב שהחיילים מבינים מה הם יכולים לעשות בכל תרחיש.

עוד הוסיף הרמטכ"ל בהקשר הכללי כי צה"ל מתמודד היום מול שתי מגמות במקביל. מצד אחד הצבא נדרש לתת מענה בפן של הפעלת הכוח המבצעי נוכח אירועים בשטח. במקביל מתמודד הצבא גם למול ההיבטים של בניין הכוח נוכח האילוצים התקציביים.

בהקשר למלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה, ציין הרמטכ"ל כי משטר אסאד ממשיך להיות מאותגר באופן הולך וגובר. ישנן עליות וירידות ביכולת המשילות שלו ובאזורים מסוימים היכולת הזו הופכת להיות מוגבלת מאוד. בשטח אין התקדמות של ממש עבור כל אחד מהצדדים.

בנושא האתגרים הניצבים לפתחה של ישראל נוכח החשש מהעברת אמל"ח מתקדם מסוריה לחיזבאללה, אמר הרמטכ"ל כי לצד המסרים שהועברו הנטייה היא לצנן את האווירה.

עוד הוסיף הרמטכ"ל בהקשר הצפוני כי ברמת הגולן מתפתחת מגמה של חוסר יציבות כאשר מורגשת עליה במספר אירועי הפח"ע. למול זאת מפתח צה"ל יכולות ותפיסות הפעלה שונות כולל בפן ההגנתי ובמקרה הצורך גם פעלנו באש. אין לנו רצון להיכנס למהלך של לחימה בסוריה ובמקרה של זיהוי ירי מתמשך או מסכן אנחנו פועלים כדי להסיר את הסיכון. זה בסמכות השטח.

נציג אמ"ן בדיון הדגיש בנושא מלחמת האזרחים בסוריה כי משטר אסאד נוהג להפעיל במהלך הלחימה טילים ארוכי טווח במקביל לשימוש בנשק כימי - גם אם מדובר ברמה הטקטית. אין היום סימני שאלה בנושא השימוש בנשק הכימי. נציג אמ"ן הדגיש בנושא זה כי אין כאן מצב של העדר שליטה במאגרים הכימיים או השימוש בהם.

באשר למצב הביטחוני באיו"ש אמר הרמטכ"ל כי מורגשת עליה מסוימת במספר אירועי הפח"ע העממית בשטח. הרמטכ"ל התייחס לטענות שמופנות לאחרונה כנגד מפקד פיקוד מרכז, האלוף ניצן אלון. לדבריו הוא מגבה את האלוף ואת פועלו. ניצן אלון מסור למשימה והקדיש שנים משרותו לנושא. אני לא אוהב את השלטים בתחנות האוטובוס בגנותו של ניצן. אני מצפה שתהיה קריאה מנהיגותית מתוך הכנסת שתגנה את ההתקפות נגדו.

בנושא העזתי ציין הרמטכ"ל שהגזרה שקטה ובכל מקרה האירועים הספורים שהיו לא מעידים על הסלמה. עוד הוסיף הרמטכ"ל בהקשר זה כי נראה כי חמאס פועל באופן משמעותי לריסון הירי. הארגון מורתע מישראל אם כי במקביל ממשיכה מגמת ההתעצמות הצבאית שלו. 

בהמשך לדיווחים בדבר הכוונה להאריך את אורך השירות בני ישיבות ההסדר בחודש נוסף אמר הרמטכ"ל כי הישיבות לאורך שנים תרמו תרומה איכות לביטחון מדינת  ישראל. יחד עם זאת אני מציע שלא להתבלבל  בין דיאלוג מקצועי של צה"ל לבין הדיאלוג הפוליטי. אנחנו הצענו להאריך את אורך השירות של ישיבות ההסדר אך נכבד כל החלטה שתתקבל בדרג המדיני.

חבר הועדה, ח"כ ראובן ריבלין אמר לרמטכ"ל כי "בחודשים האחרונים מוצגים חיילי צה"ל כחסרי אונים מול מתפרעים פלסטינים ביהודה ושומרון, והדבר מדאיג ומטריד". לדבריו, "העולם כולו ואזרחי ישראל נחשפים לתמונות בהם חיילי צה"ל עומדים חסרי אונים מול התפרעויות והתקפות מצד מפירי סדר פלסטינים, ועל צה"ל לתת בידיהם כלים להתמודד עם מצבים אלו".

ריבלין הוסיף כי "המראות של חיילי צה"ל מותקפים ונסוגים מול מתפרעים מחייבים את צה"ל בחשיבה מחודשת של ההנחיות הניתנות לחיילים בשטח. המצב הנוכחי איננו יכול להימשך. חוששני שהדבר לא תורם ליצירת רגיעה אלא להיפך".