לכנות את אביהו מדינה מזרחי? שערוריה

ח"כ אוחיון התייחס לביקורת שנמתחה על כינויו של הזמר אביהו מדינה בגלי צה"ל כזמר מזרחי, "זה עוול גדול ובושה לגלי צה"ל".

חזקי ברוך , י"ט בסיון תשע"ג

השותפות פנטסטית. אוחיון
השותפות פנטסטית. אוחיון
חזקי עזרא

ח"כ ד"ר שמעון אוחיון, (הליכוד ביתנו) תוקף את תחנת הרדיו "גלי צה"ל" שלדבריו מנסה לתייג את הזמר אביהו מדינה ואת המוסיקה שהוא מייצג כ"מוסיקה מזרחית".

"הזדעזעתי קצת לשמוע. זו שערוריה לנסות ולצמצם את אביהו מדינה לאומן מזרחי", אמר ח"כ אוחיון.

ח"כ אוחיון הסביר, "אביהו מדינה הוא יוצר, הוא עושה סינתזות נפלאות, הוא יונק מפה ומשם. הוא יונק מההוויה של העליה שהיתה אז באותה תקופה. אם ממזרח אירופה וצפון אפריקה  ומההוויה התימנית, הוא עשה מהם דברים נפלאים, סינתזה שלמה שנוצרה כאן במדינת ישראל".

עוד אמר על אביהו מדינה, "הוא איננו איזה זמר מזרחי שלוקח מנגינה מוכרת במזרח ומיד מרכיב לזה מילים, הוא מייצג את ההויה החדשה של הזמר הישראלי והוא הזמר הישראלי. לצמצם אותו למשהו מזרחי זה עוול גדול ובושה לגלי צה"ל".

ח"כ אוחיון הביע תקווה לעתיד, "אני מקווה שזה לא ממשיך, ההתעוררות והמודעות, גם של אומנים כמו אביהו מדינה, כל זה עושה את שלו. יש קרב בלימה. יש היום יוצרים ואומנים שמחברים מזרח ומערב. כל מה שנוצר כאן במדינת ישראל מתוך שילוב, מתוך יניקה מהמקורות שלנו הוא ההוויה האמיתית - הוא הזמר הישראלי".

דבריו של אוחיון באים על רקע מחאתו של אביהו מדינה בתוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל. "אתם מכנים אותי בהכרזות לקראת המופע 'גדול היוצרים המזרחיים', למה אני לא 'ישראלי' בשבילכם?", קבל מדינה. "למה אתם מציגים אותי כ'מזרחי' ולא כ'ישראלי'? שמים אותנו בגטו, כמו משהו שאמור לעבור מהעולם. למה שלמה ארצי זה לא מוזיקה מערבית?".

בהמשך טען אביהו מדינה לקיפוח "אני לא מחפש כבוד. אני מחפש יושר. אף פעם לא קיבלתי יחס הוגן. גלגלצ מאז שהוקמה לא שידרה את המוזיקה הזו. אתה לוקח אחד מקבוצה של תשעים ותשעים מקבוצה אחרת ואומר שכולם מיוצגים? זה לא הוגן. אתם משדרים שלושה זמרים מהפופ הים תיכוני ובזה פוטרים עצמכם מהז'אנר שהוא הרוב בעם".