קצין רפואה ראשי: למד"א אין תחליף

קצין רפואה ראשי בצה"ל, תא"ל פרופ' איציק קרייס, שהגיע היום (28.5) לביקור מיוחד במרכז מד"א ובחדר המצב במסגרת תרגיל העורף.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בסיון תשע"ג

ביקור קרפ"ר בחדר המצב של מד"א
ביקור קרפ"ר בחדר המצב של מד"א
צילום: אסי דבילנסקי

אל מרכז מד"א בתל אביב הגיע היום קצין רפואי ראשי בצה"ל, תא"ל פרופ' איציק קרייס, שקיבל סקירה מקיפה על פעילות חדר המצב של מד"א בימי תרגיל העורף ועל היערכות הארגון לשעת חירום.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, שסייר עם הקרפ"ר, הדגיש בפניו את מוכנות צוותי מד"א לפעילות בעת לחימה בכל אזור בארץ וציין בפניו את פעילות חדר המבצעים הארצי של מד"א שעובד בשעת חירום ובימי התרגיל מחדר המצב של הארגון.

בנוסף, ציין מנכ"ל מד"א בפני הקרפ"ר כי במד"א מקפידים לשמור על כשירותם ועל המוכנות המבצעית של הפאראמדיקים בארגון, כאשר כל בעל תפקיד במד"א שבהכשרתו הרפואית גם פאראמדיק מבצע משמרת שבועית אחת לפחות בניידת טיפול נמרץ.

בהמשך הביקור, קיבל קרפ"ר סקירה מקיפה מראש אגף המבצעים של מד"א, מגן גיל מושקוביץ, על פעילות כוחות מד"א בתרגיל ועל היערכות הארגון לשעת חירום. מר"פ מרכז, אל"מ ד"ר דב אלבוקרק שהצטרף אף הוא לביקור החשוב, הביע בפני בכירי מד"א את הערכתו הרבה לשיתוף הפעולה המלא ורב השנים בין כוחות מד"א לכוחות הרפואה הצבאיים ושיבח במיוחד את פעילות מסוק מד"א המסייע לכוחות צה"ל בפינוי פצועים ובצרכים רפואיים דחופים.

בתום הביקור, אמר קצין הרפואה הראשי של צה"ל, תא"ל פרופ' איציק קרייס "צה"ל ומד"א אוחזים בערכי הצלת חיים זהים. מד"א עשה בשנים האחרונות כברת דרך משמעותית לטובת אזרחי מדינת ישראל וחיילי צה"ל. בכל שנה, מתעצמים האתגרים שמציבה מערכת הבריאות בישראל ובפני מד"א ניצבים כיום ארבעה אתגרים עיקריים. הראשון שבהם הוא פעילות השגרה של הארגון, שאותה אף גוף אחר לא יוכל להחליף. אתגר שני הוא מתן מענה לפיקוד העורף והאזרחים במדינת ישראל בעת הצורך. אתגר שלישי הוא מתן סיוע לעורף הצבאי מבחינה רפואית והאתגר האחרון והחשוב הוא סיוע לתושבים בקווי העימות וסיוע לצה"ל בפינוי פצועים מהחזית לבתי החולים. אחרי שנים ארוכות של שיתופי פעולה בין צה"ל למד"א, ברור היום כי למד"א אין תחליף, דבר שמאפשר למד"א, צה"ל, פיקוד העורף ומשרד הבריאות לדבר בשפה אחת משותפת המוכרת להם היטב".

במסגרת התרגיל, נערך היום במועצה המקומית אזור תרגיל שטח המדמה אירוע נפילת טיל בלתי קונבנציונאלי, שנפל בפינת הרחובות ז'בוטינסקי ובן צבי באזור, כתוצאה מהנפילה, הוזרמו לחדר המצב של מד"א דיווחים רבים על נפגעים בדרגות פציעה שונות. למקום הוזנקו מיידית צוותי תגובה של מד"א של מרחב איילון.

צוותי מד"א טיפלו באירוע זה, ובאירועים התרגילים האחרים במהלך הימים האחרונים על פי נוהלי הטיפול הרפואי במצבים מסוג זה, תוך שת"פ מלא עם כוחות פיקוד העורף, משטרת ישראל, כוחות הכיבוי והרשות המקומית ותוך שימוש בציוד מגן אישי שכוחות מד"א מצוידים בו.

מתחילתו של תרגיל 'נקודת מפנה 7' ועד לשעה 19:00 בצהריים, העניקו כוחות מד"א טיפול ל714 נפגעי תרגיל באורח קשה, 680 נפגעי תרגיל באורח בינוני, 2760 נפגעי תרגיל באורח קל ו5732 נפגעי חרדה תרגיליים. בנוסף, נאלצו כוחות מד"א לקבוע את מותם של 485 אזרחים - במסגרת התרגיל בלבד!.

מנכ"ל ארגון מד"א, רמ"ג אלי בין, ציין כי "תרגיל העורף הלאומי, הנערך זו השנה השביעית, מצטרף לכלל התרגולים שמקיים ארגון מד"א במהלך השנה כולה, מתוך מטרה להעניק את המענה הטוב, המהיר, המקצועי והיעיל ביותר לאזרחי ישראל בעת חירום. אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם כלל כוחות הביטחון בישראל, וביקורו של קצין רפואה ראשי בחדר המצב של מד"א היום העיד יותר מכל כי עבודה משותפת לאורך שנים תוכל להביא בעת חירום לתוצאות טובות יותר בהצלת חיים".