נשיאת הדסה מפרגנת: מקצועיות ורצינות

תרגיל המדמה אירוע רב נפגעים מפגיעת חומרים כימיים התקיים היום (רביעי) בבית החולים הדסה הר הצופים כחלק מתרגיל העורף הלאומי.

ישי קרוב , כ' בסיון תשע"ג

התרגיל בהר הצופים
התרגיל בהר הצופים
אבי חיון

תרגיל המדמה אירוע רב נפגעים מפגיעת חומרים כימיים התקיים היום (רביעי) בבית החולים הדסה הר הצופים כחלק מתרגיל העורף הלאומי.

התרגיל שנוהל ע"י פיקוד העורף ומשרד הבריאות, בדק את מוכנות בית החולים לקלוט ולטפל בעשרות נפגעים בתוך זמן קצר ביותר.

התרגיל החל כאשר בית החולים היה כבר בכוננות לתקיפה כימית ונערך על פי הנהלים עם ציוד מיוחד ואנשי צוות רפואי ומנהלי לבושים בבגדי מגן מיוחדים.

במהלך התרגיל נקלטו בהדסה הר הצופים כ- 115 "נפגעים" ששוחקו ע"י חיילים ובובות, וייצגו סוגים שונים של פגיעות כתוצאה מפגיעת טיל כימי כביכול. 

ה"נפגעים" נקלטו מחוץ לשער האחורי של בית החולים, סווגו על פי אופי הפגיעות ונלקחו אל תוך חצר האספקה של בית החולים בה היו אתרי טיהור וטיפול ובכלל זה ציוד הנשמה ל"נפגעים" הקשים.

כל אנשי צוות בית החולים שפעלו בשטח היו ממוגנים בלבוש מיוחד. לאחר פעולות הטיהור והטיפול הראשוני הועברו ה"נפגעים" אל התחום "הנקי" המסומן בפס צהוב בולט, להמשך טיפול בתוך בית החולים.

התרגיל היום בדק את שלב הקליטה, הטיהור והמיון הראשוניים בלבד ולא עסק בטיפול הרפואי בתוך בית החולים.

שרת הבריאות יעל גרמן, השר להגנת העורף גלעד ארדן ונשיאת ארגון נשות הדסה באמריקה נכחו בתרגיל וקיבלו הסברים שוטפים ממנהלת בית החולים הדסה הר-הצופים ד"ר אסנת לבציון-קורח.

"התרשמתי עמוקות מהרמה הגבוהה של מקצועיות ורצינות שהפגינו הצוותים של הדסה, אנשי צה"ל ונציגי ממשלת ישראל", אמרה נשיאת הדסה מרסי נתן. "כמי ששהתה בישראל בתקופות מלחמה פעמים רבות בעבר, אין לי אלא להתפלל שלעולם לא נזדקק להפעיל כישורים אלה".

"התרגיל עבר בהצלחה מרובה הודות לשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים בבית החולים ומחוצה לו" אמרה מנהלת בית החולים הדסה הר-הצופים אסנת לבציון-קורח, "זרימת החולים היתה מצויינת ומתן השירות למעלה מ-116 'נפגעים' היה מהיר ויעיל".טוען....