להקת הנח"ל החרדי

יעקב שוואקי משתף פעולה עם זמרים אורחים במופע מושקע במיוחד בהיכל נוקיה, ולא חושש להקדיש אותו לחיילי צה"ל.

אמציה האיתן , כ"א בסיון תשע"ג

יעקב שוואקי - שיר לחיילים
יעקב שוואקי - שיר לחיילים
עטיפת האלבום

'שיר לחיילים' - יעקב שוואקי, הופעה בהיכל נוקיה, אלבום כפול וסרט

הנה שני רגעים מרגשים במיוחד באלבום החדש: שלומי שבת מבצע בחן האופייני לו את 'והיא שעמדה' של יונתן רזאל, ושי אברמסון, החזן הצבאי הראשי, מתחזן ב'לא תדע מלחמה' של תלמה אליגון-רוז. זה אולי נראה קצת מוזר להתרגש משני האורחים במקום מהכוכב העיקרי של המופע, אך במבט יותר מעמיק זו בדיוק ההצלחה של שוואקי ושל המפיק שרון דניאל: היכולת להתחבר לכל זמר מוכשר באשר הוא, וההצלחה לקלוע לטעם המגוון של הקהל ולטרנד התקופתי של אותו זמן.

בכלל, טרנדים ושוואקי הולכים טוב ביחד, במיוחד כשהוא מייצר אותם. קחו למשל את 'רחם' ההיסטורי, או את הלהיט 'והיא שעמדה' מתוך 'יש לנו הפתעה הערב'. הראשון כבר הפך לחלק מההיסטוריה ולא תוכלו לשמוע אותו באלבום 'שיר לחיילים', אבל 'והיא שעמדה' מופיע ועוד איך, בדואט מרגש של שוואקי ושלומי שבת.

האלבום הזה הוקלט במופע שהיה בהיכל נוקיה הענקי, ומכיל גם דיסק כפול להאזנה וגם דיסק לצפייה. ואצל שרון דניאל, כשעושים משהו, עושים אותו כמו שצריך. הפקה מושקעת בכל קנה מידה בינלאומי, עם למעלה ממאה וחמישים נגנים, במה ענקית מעוצבת ויעקב שוואקי אחד, שממשיך להפגיז עם קול הזהב שבו ניחן. הוא שר את השירים המוכרים וגם כמה שירים חדשים. הוא מפרגן לחיילי צה"ל, שר עם להקת הרבנות הצבאית, ובעצם מקדיש את כל המופע כולו לחיילי ישראל. נדמה לי שדווקא בימים אלה, כשהדיון על הצבא והתורה נמצא בשיא עוזו, יש לפרגן לזמר החרדי שהחליט להקדיש את מופע הענק לחיילי צה"ל.

השילוב בין שלומי שבת ליעקב שוואקי נראה ממש כסיפור אהבה. הם מפרגנים זה לזה, מסלסלים זה עם זה, והסיום המשותף של 'אין עוד מלבדו' ממש מעביר צמרמורת אצל המאזין הממוצע. גם החיבור עם החזן הצבאי הראשי מוציא אל האור כמה ביצועים ייחודיים מאוד, של שירים ישראליים ושל 'מי שבירך' לחיילי צה"ל בלחן חדש של איצי ולדנר ושל שוואקי עצמו.

אבל החיבור הכי עמוק שנמצא בבסיס ההופעה הזו ועוד הופעות רבות של שוואקי הוא החיבור בינו לבין יוחי בריסקמן, המפיק המוזיקלי שמלווה אותו כבר תקופה ארוכה. המעבד הראשי של המופע (ומדובר בכמות עצומה של תפקידים ותווים) הוא יענקי בריסקמן, בנו המוכשר של יוחי, שאביו בהחלט יכול להיות גאה בו.

ועוד לא דיברתי על הפקת הווידאו המרהיבה, ולכן גם לא הזכרתי את אחת המצלמות שנראה כאילו הוציאה תמונה מטושטשת של הקהל (שמא מהירות התריס שלה לא הייתה מכוונת נכון ולכן הווידאו יצא קצת מרוח). שלא תבינו לא נכון, מדובר בפרט מאוד שולי בתוך כלל הצילומים, שעשויים היטב ונותנים לצופה יכולת להרגיש את המופע, מקרוב ומכל הזוויות האפשריות.