קרע בין הרב עמאר לרב עובדיה? לא בטוח

הכותרת דיווחה על קרע בין הרבנים. לא ברור איך קרע כזה מתרחש כשהרב עובדיה בכלל בבית החולים, אלא אם כן ננחש מי מאחורי הכתבה.

שמעון כהן , כ"ה בסיון תשע"ג

הרב עמאר והרב עובדיה
הרב עמאר והרב עובדיה
צילום: פלאש 90

כותרת באחד מכלי התקשורת הגדולים זעקה אלינו הבוקר 'קרע בין הרב עובדיה לרב עמאר'. בהלה אחזתני ורעדה אפפתני.

ניסיתי לנחש איך נראה קרע בין שני גדולי תורה שכאלה, שני גדולי תורה שעד היום רוח אהבה אחווה והערצה שררה ביניהם, ומיהרתי לחפש במה בדיוק מדובר.

מיד לאחר הכותרת המבהילה הגיע הסבר מתומצת "קרע בין הרב עובדיה יוסף לרב הראשי לישראל שלמה עמאר בעקבות החלטת "הבית היהודי"  ללכת לדיל משותף עם הרב עמאר תמורת תמיכה שלו במועמד הציונות הדתית לאומית לרב האשכנזי הראשי - הרב דוד סתיו".

המשכתי לנבור בציפייה מודאגת (באמת) לגלות ביטויי גנאי הדדיים או אולי ביקורת חריפה בין השניים או לפחות איזה ניסיון מצידו של הרב עמאר ליצור קשר טלפוני עם הרב עובדיה ללא הצלחה. משהו. אבל לא זה, לא זה וגם לא זה. בסך הכול מדובר בגורם אלמוני זועם בבית הרב עובדיה שהחליט לתקוף את הרב עמאר (הראשון לציון, להזכירנו אם במקרה שכחנו) על מה שמוגדר שם כ"שיא חדש של עצמאות שמגלה הרב עמאר שהולך נגד הרב עובדיה".

ביני לביני תהיתי מה פשרו של ה"דיל" המכעיס, שהרי לרב עמאר, כך לימדני פרשן מלומד, אין ולו קול אחד בין מצביעי הבחירות לרבנות, אז מה הדיל כאן? לא ברור. ובכל זאת החליט אי מי מרחוב הקבלן לזעום בשם הרב עובדיה.

ואז נזכרתי שהרב עובדיה עצמו לא יכול היה לזעום מטעם עצמו על הרב עמאר ולא לייצר קרע כלשהו משום שכזכור הרב התעלף ונפל אתמול בשעת ערב והוחש לבית החולים (תפילתנו כולנו להחלמתו המהירה), כך שקשה לשער שתוך כדי אשפוזו נוצר הקרע עם הרב עמאר.

אז בקיצור, מנין הנפיק אותו כלי תקשורת מרכזי בישראל את הכותרת שהבהילה אותי על הקרע שבין שני הרבנים? שתי אופציות: או מנהמת ליבו של מישהו במערכת העיתון שכמהה לעוד קצת קרעים, מריבות ומהומות אצל הדוסים האלה, או מנהמת רצונו של מישהו בבית הרב שהחליט לדברר את המיית זעמו וכעסו של הרב מבלי שקיבל לכך מינוי רשמי כלשהו.

שורה תחתונה רבותי: בטרם אתם מזדעזעים למראה כותרת, קראו גם בפנים, והכי טוב: מומלץ גם לחשוב.

(אגב, אין בדברים כדי לטעון שהרב עובדיה חפץ ביקרו של המהלך למינוי הרב סתיו, אבל קרע? ממש לא, או לפחות עדיין לא).