"מנהלים מטייחים תאונות בבתי הספר"

יו"ר הנהגת ההורים הארצית: מנהלים ומורים מטייחים תאונות בבתי הספר. ח"כ אמנון כהן: לא ייתכן שילד נהרג בתאונה ואיש לא משלם מחיר.

חזקי ברוך , כ"ו בסיון תשע"ג

ילקוט בית ספר
ילקוט בית ספר
פלאש 90

הוועדה לביקורת המדינה דנה (שני) במניעת תאונות במערכת החינוך, בעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין.

יו"ר הוועדה ח"כ אמנון כהן (ש"ס) אמר כי לא ייתכן שבאף אחת מתאונות הילדים שהתרחשו בשנים האחרונות, לא ננקטו עונשים ולא נמצאו אחראים. "יש כשל בדווח בתי הספר על תאונות, ובנוסף, אין הסכמה במשרד החינוך מיהו הגורם האחראי בביה"ס. אנו דורשים להשעות את האחראי לתאונה עד גמר הבירור, ולשקול מאידך מערכת של תמריצים לבי"ס שיצליח למנוע ולמזער תאונות".

אבנר אביבי, אביו של אביתר, שנהרג במהלך טיול בית-הספר תיאר כי למרות שמשרד החינוך קבע כי הייתה פשיעה באירוע - עד היום לא הוגש כתב אישום, ו"התלמידים נופלים למלכודת מוות בגלל התנהגות קלוקלת של האחראי בשטח".

יו"ר הנהגת הורים ארצית, אתי בנימין, האשימה כי מנהלים ומורים מסלפים ומטייחים דיווחים על תאונות בבתי הספר ובנוסף בתי הספר מסרבים למסור דו"חות תאונה להורי הילדים הנפגעים. בנימין קבלה גם על העובדה כי  אנשי משרד החינוך חוקרים עצמם במקרי הפגיעות - וקראה להקים ועדה חיצונית.

ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה הלאומית לשלום הילד, טען כי בשנתיים האחרונות אגף הביטחון במשרד החינוך מסרב למסור את הנתונים על תאונות שהתרחשו, וכי בתי הספר מוסרים דיווח-חלקי או אינם מדווחים כלל על האירועים.

אריה מור, מנהל אגף הביטחון במשרד החינוך, הגיב כי פותחה מערכת דיווח, וישנה עליה של 20-30% בדיווחים על תאונות ילדים ומאידך ירידה של 40% בתאונות. בנוסף, נערכות הכשרות במכון התקנים למנהלי בטיחות ברשות המקומית, הוקמו וועדות בטיחות ונערך פיקוח ובקרה על הטיפול בתאונות והדיווח עליהן. בנוגע ללקיחת האחריות במקרה של פגיעה טען מור כי האגף משקיע במניעת מקרים נוספים. אלי שיש, מנהל אגף של"ח וידיעת הארץ במשרד, הוסיף כי טיולי בתי–הספר מגובים בחדר-מצב בזמן אמת ובוועדות טיולים מייעצות, ורכז הטיולים וכן מחנך הכיתה עוברים הכשרה, כמו שאר הגורמים המקצועיים בטיול שמקבלים תו תקן.

מיכל מנקס, ממרכז השלטון המקומי, קראה להעביר עותקים של דו"חות התאונות לרשויות המקומיות, כדי שגם הן תוכלנה לערוך שיפורים.

יו"ר הוועדה קרא לסנקציות על מנהלים שלא מדווחים על פגיעות תלמידים, להקמת ועדה חיצונית למשרד החינוך לחקירת תאונות, וכן למסירת הדו"חות להורים ולרשויות המקומיות ולפיקוח משרד החינוך על ידיעת כללי הבטיחות על ידי צוות בתי-הספר והטיולים.