חוצפה של תקשורת

הרב אלישע וישליצקי תוקף בחריפות את העיתון "מקור ראשון", הרב רפי פויירשטיין והעיתונאי קלמן ליבסקינד, "ערימה של שקרים".

ישי קרוב , כ"ו בסיון תשע"ג

הרב אלישע וישליצקי
הרב אלישע וישליצקי
ערוץ 7

להאזנה לפינה

הרב אלישע וישליצקי התייחס בפינתו השבועית בערוץ 7 לבחירות לכהונת הרבנים הראשיים לשראל.

"הימים ימי מחלוקות, סערות, הצבעות, חוקים. אפשר להגיד בירורים נוקבים", פתח הרב וישליצקי את דבריו.

"בתוך הבירורים האלה אולי מן הראוי לחדד נקודה שמופיעה גם בשבת הקודמת - פרשת המרגלים וגם בפרשה הקרובה - מחלוקת קורח ועדתו. למה יש צורך לרגום מישהו באבנים בתוך מחלוקת? למה לא מספיק להגיד את הדברים?".

הרב וישלצקי מכוון את דבריו גם לאנשי תקשורת דתיים, "בעיניי מי שחצה את הקווים הם שלמה בן צבי, אורי אליצור וחגי סגל שבמאמרם בעיתון 'מקור ראשון' תחת הכותרת 'זהירות, הורסים פה' תקפו את 'השתלטות' הרבנים על הבית היהודי".

הרב וישליצקי ציין כי אינו מופתע מעצם כתיבת המאמר, "אני לא מופתע כמו שאיני מופתע מח"כ אלעזר שטרן. אבל תמוה למה הקוראים ממשיכים לקרוא את העיתון הזה ולעשות עליו מנוי". 

"זו רגימת אבנים", הדגיש הרב וישליצקי, "לשים את המילה קיצוני על מישהו ולהתעלם מהעובדות ולקרוא לרב דרוקמן קיצוני - זו רגימת אבנים".

הרב וישליצקי לא חשך שבטו גם מהעיתונאי קלמן ליבסקינד ממעריב, "הוא היה בעיניי עיתונאי הגון אבל במאמרו על כנס הרבנים בבית הרב  דרוקמן הוא כתב ערימה של שקרים, שכביכול מטרת הכינוס היתה נגד הרב סתיו".

"ההבדל ביני לקלמן", ציין הרב וישליצקי, "שהוא עיתונאי ולא היה שם ואני לא עיתונאי והייתי שם. נושא הכנס היה על המאבק בעד החוק שיאפשר לרב אריאל להגיש את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי. זה הנושא ולשם כך התכנסו אנשים". 

הרב וישליצקי יוצא להגנתו של הרב מיכה הלוי רבה של פתח תקווה, "אם מישהו חושב שלהגיש מועמדות נגד הרב יעקב אריאל זו חוצפה, למה אסור לו להגיד את זה? הוא לא רוגם באבנים, כי הוא לא הגדיר את מגיש המועמדות כאדם פסול חלילה". 

גם את הרב רפי פויירשטיין הגדיר הרב וישליצקי כמי שרוגם באבנים, "במאמר בתקשורת הסביר הרב פויירשטיין מדוע הציונות הדתית קרועה לשני מחנות - אלו של המתבדלים והמנותקים והמחנה של המכילים והמחוברים. מתי הוא היה לאחרונה בגרעין תורני? האם הרב שמעון כהן מבית מוריה בבאר שבע הוא מתבדל קיצוני ולא מחובר לציבור?", תמה הרב וישליצקי.

"לקרוא ברבים לח"כ שטבון 'פקיד זוטר של הרב טאו' זו חציית הקווים", הדגיש הרב וישליצקי.
 
לסיום ביקש הרב לייעץ לחברי הבית היהודי ולעומד בראשם, השר נפתלי בנט, "יש לכם נכס כמו הרב דרוקמן, אל תתחכמו אל תתפתלו". "בנושא חוק שטרן אמרתם 'הרב דרוקמן הוא המחליט', חיזרו אליו, הוא לא מסתיר את דעתו והתנגדותו לחוק וממילא צריך לא להסיר את הוטו ואם לבני תאיים על עיכוב חוקים אחרים - זה תקדים היסטורי ואני מקווה שיהיה חד פעמי. עצתי היא לא לקרוע קרעים, לא לדחות ציבור תורני גדול, אידיאליסטי, ששוכב על הגדר, ציבור מסור בגרעינים התורניים ובהתיישבות. יש לעשות צעדים בוני אמון".

"אני מאמין שתהיה צמיחה גדולה. מי שיעדיף להמשיך לרגום באבנים יישתייך לקבוצה של 'מגלגלין חובה על ידי חייב' אבל אני מעדיף להשתייך לקבוצה של 'מגלגלין זכות על ידי זכאי'".

העיתונאי חגי סגל מסר בתגובה: זכותו של הרב וישליצקי לכעוס, אפילו לכעוס מאוד, אבל הוא לא יכול לשים בפינו או בעטנו מילים שלא כתבנו. במאמר המערכתי שקצפו יצא עליו, לא מופיע כלל הביטוי 'רבנים קיצונים'. כתוב שם 'רבנים בכירים'. ממילא נופלת כל ההשוואה הנמהרת שהוא עורך בינינו לבין המרגלים.