עקורי גוש קטיף: אל תהרסו את בתי מגרון

ועד מתיישבי גוש קטיף פנו לשרי הממשלה וחברי הכנסת: אנו מבקשים מכם לעצור את חרב העקירה מעל המבנים שנותרו במגרון.

שמעון כהן , כ"ז בסיון תשע"ג

הפינוי נמשך. מגרון
הפינוי נמשך. מגרון
פלאש 90

ועד מתיישבי גוש קטיף הצטרפו למאבק למען בתי היישוב מגרון. בוועד קוראים לשרי הממשלה ולחברי הכנסת לפעול כדי למנוע הריסת מבנים בגבעה ממנה פונו תושבי מגרון.

"אנו מבקשים מכם שלא לגרום עוול נוסף להתיישבות ולא לחטט עוד בצלקת העקירה של תושבי מגרון", כתבו חברי הוועד במכתב שנשלח לשרים ולחברי הכנסת.

כזכור, זמן קצר לפני פינוי היישוב מגרון לגבעת הייקב רכשו תושבי היישוב חלקה ביישוב ששכן אז במקומו המקורי. הרכישה לא מנעה את הפינוי אך ועדת השרים להתיישבות החליטה לפני כשנה כי הדרג המדיני מוכן לאשר את הרכישה "בכפוף לשיקולים רלוונטיים לעניין". לאור ההחלטה הזו הורה בג"ץ לא להרוס את המבנים שבאותה החלקה עד לבדיקת ההיתכנות התכנונית במקום.

במהלך החודשים האחרונים הגישה המועצה האזורית תכניות להסדרת המבנים לשימושים חקלאיים על בסיס תכנית המתאר החלה בשטח. בעקבות כך אנשי המקצוע במינהל האזרחי אישרו לגורמי התכנון במועצה, כי על בסיס התכנית ניתן להסדיר את המבנים האמורים ואת דרך הגישה אליהם.

למרות זאת, מציינים בוועד מתיישבי גוש קטיף, בעקבות דרישת הפרקליטות, מתארגן משרד הביטחון לפינוי מיידי של כל המבנים במקום.

"אנו ראשי קהילות גוש קטיף, שחווינו על בשרנו את המשמעות של עקירת ישובים כתוצאה מהמדיניות המוטעית והנכשלת של ויתור על חבלי מולדת, נדהמים שוב מכך ששלטון של ימין נכנע לגחמות של גופי שמאל שכל מטרתם למנוע מיהודים להתיישב בכל חלקי ארץ ישראל", כתבו חברי הנהלת ועד מתיישבי גוש קטיף במכתב שנשלח לשרי הממשלה ולחברי הכנסת.

"לאור העובדה כי ניתן לסיים את כלל הליכי התכנון עד לקבלת ההיתרים הנדרשים, תוך שבועות ספורים, וכי הסמכות לכך נתונה בידי שר הביטחון וממשלת ישראל, אנו מבקשים מכם לעצור את חרב העקירה ולקדם את מסלול ההסדרה שהינו פשוט ובר ביצוע מיידי", הוסיפו חברי הוועד.  "אין לאפשר מצב שבו מנהיגות ציונית-לאומית תיכנע ללחצים של הרס ההתיישבות".