שבוע של אנטישמיות ברומא: תחושה קשה

רבה של רומא, הרב דיסייני: זה מדאיג מאד, התשובה למקרי אנטישמיות אלו היא המשך התנופה והפעילות היהודית בעיר.

חיים לב , כ"ט בסיון תשע"ג

רומא
רומא
פלאש 90

האנטישמיות ברומא לא נעצרת: במהלך השבוע האחרון רוססו ברחבי רומא כתובות אנטישמיות נגד יהודים במספר אתרים מרכזיים בעיר וגרמו לתחושה קשה בקרב יהודי המדינה.

בין השאר רוססו כתובות בסמיכות למוסדות יהודיים, בית החולים היהודי, בית הקהילה, ומקומות נוספים. עובדי העירייה מיהרו למחוק את הכתובות ולנקות את האתרים השונים.

הכתובות הפוגעניות התנוססו גם בעיר וורנה שבאיטליה, שם רוססו כתובות נאצה על חזית בית הכנסת המקומי לאחר מעמד הכנסת ספר תורה לבית הכנסת.

הרה"ר לרומא הרב שמואל דיסייני, חבר ועידת רבני אירופה, התבטא השבוע ואמר כי "מעשים אלו מתרחשים מדי פעם, אולם הפעם מדובר בריכוז של מקרים ביומיים שלושה וזה מדאיג מאוד. אולם התשובה למקרי אנטישמיות אלו היא המשך התנופה והפעילות היהודית בעיר, להעמיק את הזהות יהודית בקרב יהודי איטליה. הרוח תנצח את כל הזוממים עלינו רעה".

גם ראש עיריית רומא, ג'אני אלמנו, הביע הזדהותו עם הדברים. בהודעה ששיגר נכתב כי "הכתובות שהופיעו על הקירות באזורים שונים בעיר מהוות מעשה חמור ביותר, שערורייתי ומעליב נגד הקהילה היהודית וההיסטוריה שלה. מעשה שלבטח אינו מגיע לרומא ולתושביה". עוד הוסיף כי "אני מביע הזדהות מוחלטת עם הקהילה היהודית של רומא, אני מקווה שכוחות הבטחון יצליחו לגלות בהקדם האפשרי מי ביצע את המעשים המטופשים והשנואים האלה", אמר.

"מדובר בפגיעה נוספת לא רק בקהילה יהודית, לה אני מביע את ההזדהות הגדולה ביותר בשם מוסדות המחוז, אלא בעיר כולה", אמר נשיא מחוז לציו, ניקולה צינגרטי, והוסיף: "אני חושב שאין להמעיט בתופעה זו כלל, מכיון שהיא מהווה סימפטום של מחלה שככל הנראה מתפתחת בחברה שלנו. עלינו לעשות הכל על מנת לעצור אותה בתחילתה תוך גינוי החלטי של כל התבטאות שלה ופעולה נמרצת במקומות שנוטים להיות מושפעים, במיוחד בין הצעירים".

משטרת רומא הודיעה כי היא פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה למצות את חקירת המקרים ולהביא לדין את הפושעים.