הדור החדש של מעבדי אינטל כבר כאן

אינטל השיקה את הדור הרביעי של מעבדי ה-Core i שמכונה Haswell. החברה מבטיחה שיפורים ניכרים בביצועים, בצריכת כוח ובגרפיקה.

דורון רותם שני , א' בתמוז תשע"ג

יותר ביצועים, יותר גרפיקה, פחות צריכת כוח. מע
יותר ביצועים, יותר גרפיקה, פחות צריכת כוח. מע
אינטל

הדור הרביעי של מעבדי ה-Core i של אינטל הושק. מדובר במעבדי ה-Haswell.

לפי הודעת החברה אמורים מעבדים אלה לספק ביצועים טובים יותר מהדור הקודם, ה-Ivy Bridge, במקביל לשיפור בצריכת הכוח שלהם.

על פי דברי החברה, עבור מהירות מעבד נתונה אמורים המעבדים החדשים לספק תוספת של עד 11% בצריכת כוח שנמוכה בעד 25% לעומת מעבדי הדור השלישי.

השיפור העיקרי הוא בזמני העבודה של המחשבים הניידים שיהיו מבוססים על מעבדי ה-Haswell. באינטל טוענים לשיפור הגדול ביותר במעבר מדור לדור. כך, לדוגמה, יעלה זמן הצפייה בוידאו מקצת יותר מ-6 שעות ליותר מ-9.5 שעות, זמן ההמתנה יעלה מ-4.5 ימים ל-10-13 ימים ואילו מהירות החזרה ממצב שינה תהיה 3 שניות בלבד לעומת כ-9 שניות כיום עם מעבדי ה-Ivy Bridge.

מצב עבודה חדש, Connected Standby, יאפשר למחשבים להתעדכן בדואר ובהודעות אחרות תוך כדי שינה, בדומה לטלפונים חכמים, מבלי להשפיע כמעט על צריכת הכוח של המחשב.

הדור הרביעי של מעבדי ה-Core i הוא הדור השני של מעבדי אינטל שמיוצר בליטוגרפיה של 22 ננו-מטר. עם זאת הוא מציע שינוי מהותי: לראשונה יוצעו מעבדים מהסדרות הראשיות של אינטל גם בתצורה של 'מערכת על שבב' (SoC). תצורה זו, שכוללת בפיסת סיליקון אחד גם את ערכת השבבים של המחשב, מיועדת למחשבי אולטרה-בוק נתיקים והפיכים. היא אמורה לצרוך כ-7 וואט לכל היותר. צריכת הכוח הנמוכה מאופשרת בזכות הקרבה בין הרכיבים וניצול טוב יותר של ההספקים.

שינוי מהותי אחר הוא שילוב של ליבה גרפית חדשה, Iris ו-Iris Pro, שאמורה להציע שיפור ניכר ביכולות הגרפיות של המעבדים. הליבה החדשה תוצע במספר רמות איכות, כשברמה הגבוהה ביותר היא אמורה לספק ביצועים ברמה של x2 לעומת הדור הקודם של השבבים ששולב ב-Ivy Bridge.

המעבדים פותחו בשיתוף פעולה בין קבוצות פיתוח של אינטל בישראל, ארצות הברית וסין, וחלקם ייוצרו במפעל של החברה בקרית גת. הצוות הישראלי מנה כ-80 איש ביקום ובחיפה, והוא היה אחראי בעיקר להתקדמות בצריכת הכוח בתצורות החדשות של המעבדים.

מעבדי ה-Haswell אמורים להיות זמינים בארץ כבר ביולי הקרוב, כולל בשילוב במחשבים חדשים שיוצעו על ידי היצרניות השונות.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il