בג"ץ למדינה: לקיים במועד את הבחירות לרבנות

בג"ץ הורה למדינה לנמק מדוע לא יבוצע כל הנדרש על מנת לקיים את הבחירות לרבנות במועדן. השופטים נמנעו מלהורות על חקיקת "חוק שטרן".

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בתמוז תשע"ג

משרדי הרבנות הראשית
משרדי הרבנות הראשית
פלאש 90

שופטי בג"ץ הוציאו צו על תנאי, המורה לראש הממשלה, לממשלה ולמועצת הרבנות הראשית לנמק מדוע לא יעשו הכל על מנת לקיים במועד את הבחירות לרבנות הראשית.

השופטים, המשנה לנשיא מרים נאור, השופטת עדנה ארבל והשופט נועם סולברג, העירו בדיון כי החוק ברור ועל כן יש לעשות הכל על מנת לעמוד בדרישות החוק.

השופטים הורו למדינה להגיש את התשובה לעתירה עד ליום שני בשבוע הבא, אז יתקיים דיון נוסף בעתירה, ויבחן האם המדינה עשתה כל מה שדרוש על מנת שהבחירות תתקיימנה במועדן.

מנגד, נמנעו השופטים מלהוציא כל צו שהוא בעניין עתירת ארגוני הנשים, אשר ביקשה להורות למדינה לדחות את מועד הבחירות לרבנות על מנת לאפשר את חקיקת "חוק שטרן" לצירוף נשים לגוף הבוחר.

במהלך הדיון ציין השופט סולברג, כי למעשה מבקשת העתירה להורות לממשלה שלא לקיים חוק אחד על מנת לאפשר חקיקת חוק שטרם נחקק. "אנו לא יכולים לומר למחוקק להתעלם מהוראות החוק, אדרבא, עליו לקיים את הוראות החוק", הוסיף סולברג.

לבסוף הוציאו השופטים כאמור צו על תנאי בעתירה הדורשת לקיים את הבחירות במועד, אך נמנעו מכל החלטה בעתירה הדורשת להביא לחקיקת "חוק שטרן".