לפחות 4 נשים יישבו בוועדה לבחירת דיינים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק המבטיחה ייצוג ל-4 נשים לפחות בוועדה לבחירת דיינים.

חזקי ברוך , ג' בתמוז תשע"ג

מועלם. הבוקר
מועלם. הבוקר
חזקי עזרא

לאחר דיון לילי שנמשך עד ארבע בבוקר עבר בקריאה שנייה ושלישית חוק הדיינים של חברות הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ושולי מועלם (הבית היהודי), ויכנס לספר החוקים.

ע"פ הצעת החוק, לפחות אחת מנציגי הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת דיינים, תהינה נשים. בנוסף תורחב הוועדה מ-10 ל-11 חברים, כאשר החברה הנוספת בוועדה, תהיה טוענת רבנית שתיבחר ע"י שרת המשפטים, כך שבסופו של דבר יכהנו לפחות ארבע נשים בוועדה.

הדיון במליאת הכנסת על החוק, נמשך שעות רבות לאחר שכל חברי הכנסת החרדים הגישו הסתייגויות לחוק, ורבים מהם ניצלו את חצי השעה שעמדה לרשותם, על מנת לנאום במליאה ולהתנגד לחוק.

יצוין כי זו היא הצעת החוק הפרטית הראשונה שעוברת בכנסת התשע עשרה (יחד עם הצעת חוק נוספת שעברה אף היא).

ח"כ ד"ר עליזה לביא אמרה לאחר שעברה הצעת החוק: "מיד עם בחירתי לכנסת  הצהרתי ששניים מן הנושאים המרכזיים בהם אעסוק בפעילותי הפרלמנטרית יהיו החזרת הדת היהודית בכלל ומוסדות הדת בפרט לכלל הציבור הישראלי, וקידום שילוב ראוי של נשים בתפקידים ציבוריים. הצעת החוק הזו, משלבת את שני הנושאים גם יחד.ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים, יהוו את תחילת תיקון האפליה הקיימת היום במערכת בתי הדין הרבניים. גיוון התמהיל האנושי של חברי הוועדה למינוי דיינים יוביל למינוים  של דיינים מתונים יותר, קשובים יותר, ומעורים יותר בחברה הישראלית של שנת 2013. בנוסף זהו עוד ציון דרך בהליך הארוך שלפנינו, לשילוב ראוי של נשים בוועדות ציבוריות ובמוקדי קבלת ההחלטות".

תנועת ״אמונה" מברכת על תיקון החוק. יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה: "זאת הוכחה ניצחת, בהירה וחד משמעית, שהדבקות ברעיון והאמונה בדרך – סופם לנצח. קוצר הראות של הממסד הרבני, לצד צדקת המאבק בן השנתיים שניהלה "אמונה" גרמו אולי לעומס ולהרכבים חסרים בבתי הדין הרבניים, ואולם יש לקוות שמעז ייצא מתוק ויהי זה שכרנו; מעתה גם יושלמו ההרכבים באופן מכובד ונאות, וגם יתפכחו סוף-סוף אותם רבנים שמנהלים את מלחמות האתמול המיותרות והבלתי מכובדות נגד שילוב נשים – בוועדה למינוי דיינים, באסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים, במערכת הכשרות הממלכתית, במועצות הדתיות וכך בכל הרכב, בכל מוסד ובכל גוף שאין במינוי נשים בהם שום פגם או פגיעה הלכתית ואין בו התרסה אנטי דתית".