הפלסטינים לא יורשו להקים בסיס סמוך לכביש 443

המנהל האזרחי הודיע לרשות הפלסטינית כי לא יאשר את הבקשה שנחשפה לראשונה בערוץ 7, להקמת בסיס אימונים סמוך לכביש 443.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' בתמוז תשע"ג

כביש 443
כביש 443
צילום: פלאש 90

קצין פניות הציבור במנהל האזרחי שיגר אתמול (שני) מכתב לעו"ד בועז ארזי מ"רגבים", בו הוא מודיע לו כי המנהל סירב לבקשת הרשות הפלסטינית להקים בסיס אימונים בשטח סמוך לכביש 443.

ראשיתו של הסיפור בחשיפת ערוץ 7, לפיה הרשות הפלסטינית הגישה לישראל בקשה רשמית להקמת מתחם בטחוני באזור שבין הכפרים בית עור אל פוקה, בית עור א-תחתא וביתוניא.

המתחם, אשר נועד לשמש את מנגנון הביטחון המסכל, אחד משרשרת מנגנוני ביטחון הפעילים ברשות הפלסטינית, אמור היה להיות מוקם על פי הבקשה הפלסטינית סמוך לישוב בית חורון.

האזור אליו מתייחסת הבקשה הפלסטינית הוא אזור גבוה, החולש על כביש 443 ושולט באש ובתצפית גם על אזור העיר מודיעין שאינה רחוקה משם.

במנהל האזרחי טענו בתחילה כי הנושא נבדק, ובעקבות החשיפה החלו בתנועת "רגבים" במאבק משפטי וציבורי נגד ההחלטה.

הערב פורסם בדף הפייסבוק של רגבים, כי המאבק נשא פרי. במכתבו של סגן אקוקה שפורסם בדף הובהר כי הבקשה נדחתה וכי הנושא ירד מסדר היום של המנהל.

בתנועת רגבים הביעו סיפוק מביטול התכנית להקמת מתקן ביטחוני פלסטיני ליד מודיעין. עובד ארד, רכז תנועת שטח בתנועת רגבים מסר בתגובה: "ביטול התכנית היה מתבקש. בלתי סביר שמשרד הביטחון יאשר לפלסטינים להקים מתקן בטחוני ששולט על כביש אסטרטגי כמו 443, ועוד על אדמות מדינה. אנחנו מקווים שמשרד הביטחון והמנהל האזרחי יפיקו את הלקחים לעתיד, ולא יתייחסו לשטחי C כמטבע עובר לסוחר".