הייטק בשירות הנפש

יוזמה חדשה ב'מכללה ירושלים' מנפצת את הגבולות הדמיוניים בין הטכני לרוחני. חשבתם שפסיכולוגים ומתכנתים לא הולכים ביחד? אז חשבתם.

ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ג

מסיימות במכללה ירושלים
מסיימות במכללה ירושלים
צילום: יוסי קליין

חשבתם שפסיכולוגים ומתכנתים לא ממש הולכים ביחד? שהומאניים מדברים בשפת הנפש ואילו ריאליים כותבים בשפת המכונה?

יוזמה חינוכית מהפכנית שמפתחת תכנית המצוינוּת ב'מכללה ירושלים' מנפצת את 'הגבולות הדמיוניים' בין הטכני לרוחני ואף משתמשת בהייטק לשינויים בנפש.

"לעיתים, סרטון אחד שווה אלף מילים והשפעתו עצומה וטיפול צ'אט אנונימי אחד שווה מפגשים רבים, שימוש נכון בניו-מדיה יהפוך אותה מסיכון לסיכוי" מבטיחה ראש התכנית מרים מרצבך.

יום עיון 'לשם שינוי' שהעבירו לאחרונה סטודנטיות מצטיינות לתלמידות אולפנת חורב, הותיר בהן רשמים עמוקים. "היכולת של האדם לשנות היא ענקית ואפילו בלתי נתפסת בגדולתה", סיפרו התלמידות.

תלמידות כיתה ט' מאולפנת חורב בהדרכת סטודנטיות תכנית המצוינות רג"ב- (ראש גדול בהוראה) ובליווי ראש החוג למשאבי למידה אסנת כהן, שאלו את עצמן במסגרת יום העיון שאלות שמעסיקות כל אדם השואף להתקדם ולהשתפר לאורך כל שנות חייו; האם אפשר ליצור שינוי בנפש? מתי לחץ חברתי חוסם ומתי הוא מקדם? אפשר להתאמן על ביטחון עצמי?

עם שאלות אלו התמודדו התלמידות בעזרת שיחות צ'אט, שאלונים ממוחשבים, סרטונים חינוכייםלוחות קיר וירטואליים ויצירה מוזיקלית ופלסטית. "אם השינוי בא מבפנים ומרצון טוב זה נפלא! אך אם הוא בא מבחוץ ומשפיע לרעה אז זה לא טוב... למדתי שכל אדם יכול להשתנות לטובה, גם כשהוא נמצא באמצע מהלך חייו... בסופו של דבר שמחים בשינוי", סיפרו התלמידות.

המנחה התורני של התכנית, ראש ישיבת רמות ירושלים הרב דוד אביחיל, שהינו בעל תפיסה ייחודית בנושא תיקון המידות וחינוך לתפילה, העביר בעצמו סדנת פתיחה על הגורמים למוטיבציה, זאת כפתיח לסדנאות שהעבירו הסטודנטיות; סדנת היצירה 'מה נשתנה' על היתרונות והחסרונות שבהרגלים, סדנת הטיפול 'ותן בליבנו בינה' באמצעות קלפים טיפוליים ומוסיקה, סדנת ביטחון עצמי 'יהפוך חולשה לעוצמה גדולה' באמצעות הצ'אט, סדנת האסוציאציה 'לא לפחד מהפחד' הנעזרת ביצירת ענן מילים, סדנת הפרזנטציה 'הולך קדימה לא מתייאש' על אימון לצמיחה מתוך משבר וסדנת הסרטים 'אני ואתה נשנה את העולם' על השפעה חברתית ככלי ליצירת שינוי.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il