שוקלים להפגין מול בתי הח"כים

כ-70 מנכ"לי ישיבות גבוהות, ההסדר וכוללים בציונות הדתית התכנסו לדון במשבר התקציבי העמוק, ודורשים מ"הבית היהודי" לפעול בדחיפות.

חזקי ברוך , ח' בתמוז תשע"ג

המנהלים מתכנסים. הבוקר
המנהלים מתכנסים. הבוקר
חזקי עזרא

"המאבק הוא על כלל עולם התורה"

בישיבת קריית חינוך במבשרת ציון התכנסו הבוקר כ-70 מנכ"לים של הישיבות הגבוהות, ההסדר והכוללים של הציונות הדתית במטרה לדון בקיצוץ המתוכנן בתקציב הישיבות שעומד על שיעור שבין 40% ל-60%.

מנכ"ל ישיבת ההסדר עתניאל, איציק כהן, אמר בפתח הישיבה, "ברור שיהיה קיצוץ אבל מצד שני הקיצוץ חייב להיות מידתי. הרב דרוקמן אמר הבוקר בערוץ 7  שיש כאן עוול. אנחנו יוצאים היום בקריאה לנציגים שלנו בבית היהודי, יש כאן העוול והשליחות שלכם לעצור את העוול הזה".

כהן הדגיש, "אין שום חיכוכים ואין שום מאבק לא סמוי ולא גלוי בבית היהודי. יש כאן חיזוק ואנחנו מודעים למאבק הקשה של חברי הבית היהודי לעצור את הקיצוץ ומכאן אנחנו מחזקים אותם".

"המאבק הוא על כלל עולם התורה", אומר כהן, "אנחנו מחזקים את יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, ואת העבודה שלו אבל מבקשים ממנו לעצור את הקיצוץ עכשיו. זה הרגע שאנשים הגיעו למלכות ועליהם לפעול כדי שעולם התורה לא יפגע".

מנכ"ל הישיבה גבוהה, עטרת נחמיה בתל אביב, משה שמעון, אמר לערוץ 7 במהלך הישיבה, "באנו לכאן כדי לחזק את הבית היהודי. לצערי לא שמענו עד היום דברים ברורים. יש כאן הסכמה רחבה של כלל מנהלי הישיבות שלא רוצים לראות הסדרי ביניים או הכנסת כסף ממקור אחר אלא רק בהסדרי התקציב. קיצוץ בתקציב הישיבות יביא לפגיעה בישיבות ויגרום לקריסה של הרבה ישיבות גבוהות ואי יכולת להמשיך את עולם התורה".

בדיון עלתה הצעה לקיים הפגנות מול בתי ראשי סיעת הבית היהודי. הצעה נוספת שעלתה בדיון היתה לקיים כינוס של כל עולם התורה הציוני.

במהלך הדיון המסר המשותף היה הבהרה והדגשה, כי הדאגה של המנהלים היא לכל עולם התורה כולל הישיבות החרדיות, וכי לא מדובר בניסיון לדאוג רק למגזר הציוני. המנהלים ציינו כי בהתאם לתשובות שיתקבלו מראשי הבית היהודי בקרוב יוחלט באילו צעדים לנקוט.טוען....