המסתננים ביקשו אישור למקלט מדיני וקיבלו

הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים ביקרה היום (ראשון) במתקן הכליאה סהרונים שבנגב. עדיין מחלוקת על אופן הטיפול במסתננים.

חזקי ברוך , ח' בתמוז תשע"ג

הועדה במתקן סהרונים
הועדה במתקן סהרונים
טל בנש

הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים ביקרה היום (ראשון) במתקן הכליאה סהרונים שבנגב. חברי הוועדה נכנסו לתאי המגורים, למרפאה, לגן הילדים שהוקם לילדי המתקן ולחדר האוכל.

מפקד המתקן, גונדר משנה אלברט אבוחצירא, אמר כי המתקן מותאם לקליטת 3,000 איש. היום שוהים בו כ-1,500 כלואים. שב"ס מעניקים לילדים הכלואים, מערך לימודים מותאם, משחקי חברה וחוגים. לדבריו, ככלל, הכלואים ממושמעים ובשל כך הם זוכים לתנאי כליאה משופרים. שב"ס מעסיק במתקן רופא משפחה, רופא שיניים, חובש, עובדים סוציאליים.

נציגת רשות האוכלוסין וההגירה, ענבל משש, אמרה כי מרבית השוהים במתקן (כ-1,400 איש) הגישו בקשה לקבלת מקלט מדיני בארץ. רק 17 מתוכם, קיבלו תשובה שלילית, היתר עדיין ממתינים לתשובה.

לדבריה, בסהרונים שוהים כ-1,000 כלואים שהגיעו ארצה מאריתראה וכ-500 מסודן.

בצאתם מהמתקן, אמרו חברי הכנסת כי הם התרשמו לטובה מתנאי הכליאה הפיזיים. יחד עם זאת, נותרו חברי הכנסת חלוקים בדעותיהם ביחס לחוק למניעת כניסת מסתננים לארץ, ובשאלה האם לכלוא את המסתננים, או לשחרר אותם לעבודה בארץ.

ח"כ שמעון אוחיון אמר כי הופתע לשמוע מכלואים שטענו כי הגיעו ארצה כדי ללמוד, על מנת שיוכלו להתפרנס.

ח"כ איילת שקד אמרה כי מדינת ישראל היא מדינת חוק, וכי היא מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה לשוב ולאשר את הליך החזרתם מרצון של המסתננים לארצם. לדבריה, "מסתננים ששבו לארצם, העידו בשיחות עם אנשי רשות ההגירה, כי הם מרוצים מהשבתם לביתם".

ח"כ שמעון סולומון דובר שפת התגרית תרגם בין הכלואים לחברי הוועדה. אחד הכלואים סיפר, כי בדרכו לארץ, הוא נחטף ע"י בדואים וכי הוא מבקש לעבוד, על מנת לממן את הכופר ששולם בגין שחרורו.

ח"כ משה מזרחי אמר כי תנאי הכליאה במתקן, טובים מתנאי המחייה של העובדים שמושלכים בתל-אביב, אשר חיים בתנאי צפיפות המסכנת את בריאותם. "זו חרפה שהמדינה מתירה תנאי מחייה כה ירודים" אמר מזרחי.

בסיכום הדיון בירכה יו"ר הוועדה ח"כ רוזין את שב"ס על היחס האנושי שהם מעניקים לשוהים במתקן. יחד עם זאת, רוזין תבעה להנגיש מענה רפואי גניקולוגי לנשים הכלואות במתקן. רוזין הצרה על כך, שארגוני הסיוע לפליטים סרבו להצטרף לסיור. בנוסף, מתחה רוזין ביקורת על שב"ס שלא אפשרו לנציגי התקשורת להיכנס למתקן. "שקיפות מייצרת תחושת ביטחון" אמרה רוזין.