אז מה באמת מברכים על גלידה?

עם ראשית עונת הגלידות והקרטיבים מחדדים בבד"ץ העדה החרדית את הברכות השונות על גלידות. ומה לגבי ספריי קצפת בשבת?

שמעון כהן , ח' בתמוז תשע"ג

גלידה. לא כל כך פשוט
גלידה. לא כל כך פשוט
פלאש 90

הקיץ כבר כאן ואיתו גם עונת הגלידות. החברות הגדולות בתחום התחילו לשווק טעמים חדשים באריזות שונות, אך האם אנחנו באמת יודעים מה מברכים על גלידה?

השר לענייני גמלאים, אורי אורבך, הפך את המונח 'מה מברכים על גלידה' לשם של ספר, אבל מפרסומים פנימיים של בד"ץ העדה החרדית עולה כי השאלה ובעיקר התשובה כלל לא פשוטה.

אנשי הבד"ץ מזכירים כי גביעי גלידה, או גביעי גלידה חמה, שמטרתם רק להחזיק את הגלידה, יש לברך  "שהכל" על הגלידה והברכה פוטרת גם את הגביע. לעומת זאת, כותבים אנשי הבד"צ, גלידות קסטה או הביסקוויטים שבשולי הקרמבו, שברכתם מזונות בפני עצמם, אין הביסקוויטים נפטרים בברכת שהכל, וצריך תחילה לברך עליהם בנפרד "בורא מיני מזונות".

סוגיה נוספת היא שאלת היחס ההלכתי להוספת קצפת לגלידה בשבת. בבד"ץ ממליצים להיוועץ ברב שכן אנשי הארגון העלו בפרסומים פנימיים חשש מאיסור עשיית צורה בשבת האסורה משום מלאכת כותב.

גם פיזור סוכריות על גלידה לא פשוט. בבד"ץ מזהירים וקוראים לבחון את מקור הסוכריות ואם הן בחזקת חלבי או פרווה. "לאחרונה התגלו שיש סוכריות חלביות שעל גבי האריזה רשום באנגלית 'כשר-פרווה' אך למעשה הן חלביות. נמצא גם כי יש סוכריות חלביות משכם ומרמאללה בלי תווית מזהה ויש לשים לב לכך", מציינים אנשי הארגון.