ממשלת גולדה ביצעה את הטרנספר הראשון למתיישבים

פרשייה נשכחת של עקורים מתגלגלת מזה 28 שנים בבתי המשפט, וגם השבוע סופה אינה נראה. לפני 28 נעקרו תושבי היישוב שלהבת מביתם שבסיני. מדובר ביישוב של קודחי נפט, שהוקם מיד לאחר מלחמת ששת הימים כשישראל החלה לשאוב נפט באזור אבו רודס במערב סיני. במלחמת יום הכיפורים פונו התושבים מהיישוב, ולאחר מכן לא הותר להם לשוב לבתיהם.

, כ"ח באייר תשס"ב

פרשייה נשכחת של עקורים מתגלגלת מזה 28 שנים בבתי המשפט, וגם השבוע סופה אינה נראה. לפני 28 נעקרו תושבי היישוב שלהבת מביתם שבסיני. מדובר ביישוב של קודחי נפט, שהוקם מיד לאחר מלחמת ששת הימים כשישראל החלה לשאוב נפט באזור אבו רודס במערב סיני. במלחמת יום הכיפורים פונו התושבים מהיישוב, ולאחר מכן לא הותר להם לשוב לבתיהם. כך נתברר עד מהרה כי פינוים נוצל כדי לפנותם מבלי שיוחלט על כך באופן רשמי, ומבלי לפצותם על אובדן בתיהם ואדמותיהם.

במשך 28 שנים תובעים התושבים את חברת נתיבי הנפט, חברה ממשלתית שחדלה להתקיים בפועל והמצויה בשמה זה רק לצורך הדיונים המשפטיים אך ללא הועיל. השבוע דחה פרקליט החברה הממשלתית נתיבי נפט הצעת פשרה שתאפשר לסיים את הפרשה לפצות את העקורים.

כתבנו אפי מאיר דיווח על הדיון בבית הדין ואמר כי אחד השופטים שדן בתיק כבר אמר כי בשל אורך הזמן שנסחב עניינו של התיק הוא ראוי להיכנס לספר השיאים של גינס.

נציין כי תיק זה עוסק בעצם בעניין ראשון מסוגו, ובו בשל נימוקים מדיניים עשתה ממשלת ישראל טרנספר לתושבים יהודים. בשנת 73\', שבה פונו התושבים, פינוי כזה היה מעורר הדים חזקים, ולכן הממשלה \"ייבשה\" את היישוב, והתושבים פשוט נאלצו לנטוש אותו. ממשלת גולדה התנערה מחובותיה כלפי היישוב, ומאחורי ההתנערות ממנו עמד החשש כי יישוב זה יעמוד למכשול בזמן פינוי עתידי של האזור במסגרת הסדר מדיני.

דוד חבס, תושב שלהבת לשעבר, הממשיך לתבוע את תביעותיו במשך 28 שנים, אמר: \"אני זוכר שספיר אמר לנו שעם ישראל יזכור לנו את זה, אך איש לא זכר את המעשה החלוצי שלנו\". חבס הוסיף: \"באנו בהתחלה אולי בגלל ההרפתקנות, אך בהמשך החלוציות הזאת הפכה לדרך חיים. חייתי שם שמונה שנים\", אמר חבס.

התובעים הסבירו לכתבנו כי המוטיבציה שלהם להמשך המאבק אינה הכסף אלא החיבור שלהם לבית שהקימו בארץ ישראל. ברוך חלפון, אף הוא מהמתיישבים שנעקרו, אמר: \"זה לא רק כסף אלא זרקו אותנו מהיישוב שלנו עם המשפחה שלנו. איש לא אמר לנו מילה. היישוב הראשון התפרק סתם כך וזהו\". חלפון ציין כי הם נקשרו מאד לאזור, ובנו נושא את השם רודי, על שם אבו רודס.

כאמור, גם הפשרה שהוצעה לחברת הנפט, ולפיה ישולמו 28 אלף שקלים כפיצוי על עוגמת הנפש נדחתה.