ראש העיר מגיב על כתב האישום: נחוש לכל אתגר

שמעון גפסו, ראש העיר נצרת עלית, מגיב לראשונה מאז הוגש נגדו כתב אישום ומספק את גרסתו לפרשה. "כתב האישום מבוסס על פרשנות מוטעת".

עדו בן פורת , י"א בתמוז תשע"ג

ראש העיר נצרת עלית, שמעון גפסו, הגיב אמש (שלישי) בפעם הראשונה לכתב האישום שהוגש נגדו בגין לקיחת שוחד.

"אני מקבל את העובדה שלהיות איש ציבור משמעו להיות תחת עין בוחנת ומחמירה, ואני מקבל גם את העובדה שראש עיר שזוכה לאהדה מתושביו - יש גם מי שישמח להכשילו", כתב גפסו לתושבי נצרת עלית.

לדבריו, גם את השמחה של יריביו כתוצאה מהגשת כתב האישום הוא מקבל בהבנה, ורמז כי הם מנסים "לגזור קופון" על חשבונו. "השמחים היום, שקוראים לפרישתי מתוך ידיעה שזאת ההזדמנות שלהם - לא קראו לפרישתו של מנהיגם, עת התמודד לפני חודשים ספורים לכנסת כשבמקביל מתנהל משפט בעניינו", ציין גפסו.

על פי כתב האישום, גפסו וחבר מועצה התנו את המשך העסקה של עובדת עירייה בהתפטרותו של בעלה לשעבר, ששימש כחבר מועצה. משלא עשה כך, נטען באישום, העובדת פוטרה.

מכתב האישום עולה כי גרושתו של חבר מועצה הועסקה בחברה הכלכלית של העירייה. גפסו וסגנו עדי ברקו, שכיהן כיו"ר הדירקטוריון החברה הכלכלית, מואשמים בכך שהתנו את המשך העסקתה בהתפטרות חבר המועצה לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008.

כמו כן מואשם גפסו בקבלת שוחד ממנהל שוק "רמלה לוד", כדי שיפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר. בנוסף, נטען בכתב האישום כי גפסו הבטיח עבודה בעירייה לפעילים במערכת הבחירות. הפרקליטות הודיעה לגפסו כי חומר הראיות מהווה בסיס מספק להגשת כתב אישום, בכפוף לשימוע, בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה, הפרת אמונים ואי פרסום של הסכם קואליציוני.

במכתבו לתושבי העיר סיפר גפסו על גרסתו בפרשה. "לפני כארבע שנים פוטרה עובדת בחברה הכלכלית, שהיא גרושתו של חבר מועצת העיר. הפיטורין בוצעו כחוק ובמסגרת תכנית יעול שהיתה מחוייבת באותו זמן. כשאותו חבר מועצת עיר פנה בבקשה להשיב את גרושתו לעבודה, הוא פירש את התגובה שקיבל כאילו יש קשר בין התנהלותו הפוליטית - לבין החזרת גרושתו לתפקידה.

"על פרשנות מוטעית זו של חבר המועצה מבוסס כתב האישום", טען.

כתב האישום, סיפר גפסו, לא יוגש רק נגדו "אלא גם כנגד מי שהיה סגני עד שפוטר מתפקידו זה - מר עדי ברקו. תגובתו הרשמית של ברקו לכתב האישום היא דוגמא לפחדנות ורפיסות: 'לא ידעתי, לא הבנתי, הייתי תמים, רק השתחררתי מהצבא, לא ידעתי איך דברים פועלים, ראש העיר הוליך אותי שולל'. תגובה מסוג זה היא לא מכובדת, לא לסגן ראש עיר ולא לאחרון הפקידים: העולם מחולק לאנשים שלוקחים אחריות על מעשיהם, ולכאלה שלא, והשתמטות מאחריות זהו לא עניין של ותק וידע, אלא של אופי.

"אדם שמעיד על עצמו שהוא תמים, לא מבין, ולא מודע למעשיו - לא צריך להתמודד לתפקידים ציבוריים, לא צריך לשרת כסגן ראש העיר, ואפילו לא כחבר מועצה. אנו זקוקים בעמדות ההחלטה והעשייה לאנשים חזקים, שפועלים באומץ ובהתמדה, ולא בפחדנות וחוסר אחריות, אנו זקוקים למובילים ולא לנגררים, לפיקחים וערניים ולא ל'תמימים ומולכי שולל'. אני, בניגוד למר ברקו, עומד מאחורי מעשיי, מאמין שכל דבר שעשיתי - נעשה בהתאם לחוק ולצרכי העיר, ולא עלה על דעתי להתחבא מאחורי גבו של אחר" תקף גפסו.

לסיום ביקש ראש העיר נצרת עלית להודות לתושבים על התמיכה שקיבל מאז נודע על הגשת כתב האישום. "אלפי הודעות, מיילים, שיחות טלפון, מחבריי הטובים ותושבי העיר. בשעות האלה נמדדת חוזקה של ידידות, ואתם, ידידיי - רבים וטובים. אני רוצה להגיד לכם שאני חזק, נחוש, וערוך לכל אתגר ולכל תסריט. הנושא המשפטי ייבדק ויוכרע בערכאות המשפטיות, והנושא הציבורי והפוליטי יוכרע בקלפי.

"בקרוב אפנה לתושבים, באופן ישיר וגלוי, ואסביר את פרטי המקרה, ואני משוכנע שתושבי נצרת עילית ידעו לבחור בסופו של דבר במה שטוב לעיר. אני שוב מודה על התמיכה, ועומד לרשותכם כרגיל", סיים גפסו.