'חוק הגנת הספרים עוד לפני היציאה לפגרה'

יו"ר ועדת החינוך: נקיים דיונים רצופים במטרה להכין את החוק להגנת הספרות והסופרים לקריאה שנייה ושלישית, טרם היציאה לפגרה.

חזקי ברוך , י"א בתמוז תשע"ג

להגן על הסופרים ובדחיפות
להגן על הסופרים ובדחיפות
פלאש 90

ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת קיימה הבוקר (רביעי) דיון ראשון מאז כינונה של הכנסת ה-19, בהצעת החוק הממשלתית להגנת הספרות והסופרים בישראל.

אחר הצהריים צפויה הצבעה במליאת הכנסת על החלת דין רציפות על הצעת החוק.

יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט, ח"כ עמרם מצנע הודיע כי יערוך דיונים רצופים בהצעת החוק במטרה להכינה לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת טרם יציאת חברי הכנסת לפגרת הקיץ. הדיון בוועדה הוקדש לשמיעת דברי שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, נציגי הוצאות לאור, סופרים ומשוררים.

השרה לבנת פתחה את הדיון והסבירה את גלגוליו של החוק משנת 2010 אז הוגש כהצעת חוק פרטית של חבר הכנסת ניצן הורוביץ אליו הצטרפו חברי כנסת מסיעות הבית. ב-29.32.2012 הניחה הממשלה את הצעת החוק המבוססת על עקרונות דומים לחוק הצרפתי. 

"אני מתייחסת לספר לא כאל עוד מוצר צריכה לא מדובר בעוד קוטג', אלא באוצר תרבותי. החוק חוצה מפלגות ויש מפלגות רבות שהתחייבו לפני הבחירות לתמוך בחוק" אמרה השרה והוסיפה כי החוק יתקן את המצב כיום בו נפגעים הסופרים, המשוררים והלקוחות.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "החוק המונח על שולחנה של הוועדה  נותן גמול הולם ליוצרים בתקופת ההגנה, מונע אפליה בהוצאות הספרים, נותן מחיר של ספרים שווה לכל נפש ושלל מבצעים מעבר לספרים שיהיו בהגנה. החוק יעודד את היצירה הישראלית ואת שוק הספרות בישראל".

הורביץ הודה בדבריו לשרת התרבות על הנחישות והעבודה הקשה שהשקיע משרדה בגיבוש הצעת החוק.

פרופ' יוגי'ן קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה הסביר לחברי הוועדה את ההיגיון מאחורי הצעת החוק: "אם מפעל שימורים בארץ  היה מוכר קופסת שימורים במחיר נמוך ממחיר השוק, לא היתה לו זכות קיום והיו מתחילים לייבא קופסאות שימורים מחו"ל. בשוק הספרות אין אפשרות לייבא ספרים בעברית מחו"ל". 

הוא הוסיף ואמר כי הצעת החוק מוצעת כהוראת שעה - כפלטפורמה להתנסות; "מניסיון עולמי, אנחנו סבורים שאנחנו על קרקע יציבה, אבל  מבקשים שהתהליך ילווה בדו"ח שנתי שיוגש לוועדת החינוך ויתאר את מה שקורה בשטח".

תלמה אליגון רוז סופרת ומשוררת, מבעלי הוצאת כנרת זמורה דביר, הביעה התנגדות לחוק: "אני חוששת שהחוק המוצע עלול להזיק. הוא לא יגן על סופרי ספרי ביכורים למשל. הספרים הם כלי לצמצום פערים וחשוב שציבור הקוראים יזכה בנכס הרוחני הזה. כואב לי שאחרי שהחוק יעבור, לסופרים הצעירים לא תהיה אפשרות לפרוץ. המולים לא יסתכנו בהוצאה לאור של ספריהם".

עו"ד דודי תדמור שייצג את הוצאת כנרת זמורה ביתן: "אנחנו בעד שלושת העקרונות שהחוק אמור לקדם: תשלום שכר הוגן, גישה לסופרים וגישה להוצאות ספרים קטנות, באופן שיפגע בנו בצורה הקטנה ביותר. הצעת החוק שראינו אתמול לא משפרת את המצב אלא מרעה אותו". הוא נקב במספר בעיות העולות לדעתו מן הצעת החוק ביניהן; ענישה מוגזמת, חוסר התחשבות באורך חייו הממוצע של ספר שהוא לדבריו בין שלושה חודשים לחצי שנה במהלכן אסור לתת עליו הנחה, פגיעה בתחרת בשוק ופגיעה באופן בלתי מידתי בזכות הקניין .

איריס בראל, מנכלית סטימצקי אמרה כי המולים נמצאים במצב של רעב. סופרים לא מוצגים ברשת הספרים  שמוחזקת על ידי כנרת וזמורה. זה אינו קרב בין סטימצקי וצומת, הקרב פה הוא על חיי המו"לים. לא מבינה איך חוק שהוא חוצה מפלגות ששומר על ספרות מקור לא עובר במשך שלוש וחצי שנים".

יו"ר התאחדות הוצאות הספרים, ירון סדן, הגיב: "כל ההמצאות האפשריות הומצאו כבר על ידי צומת ספרים כדי לעכב את החוק.  בגלל כוחן הדואופולי של שתי הרשתות הגענו למצב של מכירת ספרים מתחת לעלותם". הוא נקב בשרשרת של המעורבים בתהליך כתיבת והפקת הספר: מתרגמים, עורכים ספרותיים, מגיהים, בתי דפוס ועוד. "תשלומי הסופרים נגזרים ממחיר הספר לצרכן ואם הספר נמכר ב-15 ספרים  הסופר נפגע ויש צורך לדלג על חוליות נוספות בשרשרת הייצור והסופר נפגע". רחלי אידלמן מבעלי הוצאת שוקן תקפה את רשתות הספרים:  "בגלל שאני לא מוכנה להוריד את מחירי הספרים שלי,  לא תראו את הספר שלי על המדפים ב'צומת ספרים' אלא על הרצפה או גבוה על המדפים. התצוגה של הספרים שלי צריכה להיות זהה לכל אחד ואחד מהמו"לים. איריס בראל אמרה לי בזמנו שאם אני לא אתן לה הנחה היא לא תמכור את ספריי ב'סטימצקי ' ולכן הלכתי משם.  בשום מקום בעולם אין מצב ששתי רשתות שולטות ב-80% מהשוק. לא צריך לתת להם לסחוט אותנו". יפתח דקל, מנכ"ל כתר : "מי שנכנס היום לחנויות "צומת ספרים"  פשוט לא ימצא ספרים של כתר.  אין שום דאגה לסופר, לספרות וליצירה העברית. בתום הישיבה הגיבה שרת התרבות לבנת: "בניגוד לטענות שהועלו, שום אינטרס אישי של משרד התרבות והספורט או של מי מחברי הכנסת, אינו מעורב בקידום הצעת החוק. מנסים להבאיש את ריחי באופן ציבורי ופוליטי בכך שאומרים שהחוק יפגע בשכבות החלשות ולא כך הדבר".יו"ר הוועדה ח"כ מצנע סיכם: "החוק מיועד להגן על הסופרים ועל הספרות ולכולנו צריך להיות אינטרס משותף. המפגש הבא יתקיים ביום רביעי הבא ומיועד להתייחסויות ולצלילה לתוך סעיפי החוק. "המטרה שלנו זה להביא את החוק לקריאה שניה ושלישית עוד לפני היציאה לפגרה."