לשכת סגן השר: לא לסמוך על הטבות מהחלטת ממשלה

"כמו על כל הטבה אחרת שניתנת בעקבות החלטה ממשלה אין להסתמך על הטבות אלו.״ זו התשובה שקיבלו זוג צעיר מלשכת סגן שר האוצר.

שמעון כהן , י"א בתמוז תשע"ג

מיקי לוי
מיקי לוי
צילום: פלאש 90

את התשובה קיבל הזוג הצעיר לאחר שרכש דירה בפריפריה ושאל למה שר האוצר מבטל את מענק הדיור שהובטח להם. ח"כ איציק שמולי חשף את התשובה בדיון מיוחד שהתקיים הבוקר בנושא בוועדת ביקורת המדינה.

בלשכתו של חבר הכנסת שמולי מצטטים מתוך המכתב שנשלח לסגן שר האוצר: "בשעות אלו נכתבות הוראות המעבר לביטול המענק עבור אותם אנשים אשר הסתמכו על המענק בעת השקעת כספם ברכישת דיור בפריפריה. אני פונה אליך בתחינה ובדרישה - אל תפקיר את האזרח הקטן, הבלתי מאוגד, ממעמד הביניים אשר עליו תמיד מוטל העול אך לעולם לא זוכה להתייחסות מצד הממשל. אני קוראת לך לוודא כי הוראות המעבר קובעות זמן מקסימאלי להיערכות עבור חברי העמותות, זאת תוך אמירה חד משמעית שכל העמותות שזכו במכרז בחריש והשלימו את התשלומים למנהל מקרקעי ישראל ולמשרד השיכון והבינוי עד לסוף חודש יולי, יוכלו לקבל את מהמענק. אני קוראת לך לפעול בהתאם להבטחותיך ובהתאם למצפונך". 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) שמוביל את המאבק בכנסת: "אותי זה לא מצחיק - הבוקר יזמתי דיון בוועדת ביקורת המדינה וחשפתי את התשובה השערורייתית שהזוגות קיבלו. אמרתי שם שאחרי כל הדיבורים הגדולים על קידום הפריפריה ותמיכה בזוגות הצעירים בא שר האוצר  ופוגע בהם פגיעה אנושה. השר אולי יכסה את הגרעון אבל יקבור על הדרך את הפריפריה וגם את הצעירים אחרי שרכב על גבם לכנסת. העיקר שהשר כבר הקים קבינט דיור ומבטיח לבנות 150 אלף דירות אבל את הזוגות הצעירים אפשר להוליך שולל רק פעם אחת".

שמולי מזכיר כי  החלטת ממשלה 3282 הבטיחה לזוגות צעירים שירכשו דירה ראשונה בפריפריה "מענק מקום" בשווי 60,000 ש"ח. אלפי זוגות ומשפחות צעירות ששמעו על ההטבה התחייבו והחלו בתהליך רכישת הדירות, אשר ארך ברב המקרים למעלה משנה וחצי. לפני כשבועיים גילו הצעירים כי ההטבה תבוטל מיידית ובאופן רטרואקטיבי. ביום חמישי האחרון התברר כי גם הוראות המעבר שפרסמו משרד האוצר ומשרד השיכון לא יאפשרו לרובם ליהנות מהזכאות שלהם, בשל מסגרת הזמנים הבלתי אפשרית בה הם נדרשים להוציא היתרי בניה. בעיר חריש, למשל, משמעות ההוראות היא כי מתוך כ-3,000 הזכאים רק כ-600 יזכו בהטבה שהובטחה.