מפסיקים את הדרת היהודים מבירת השומרון

השיבה לסבסטיה. לאחר תקופה של הדרת יהודים מבירת השומרון תחל בימים הקרובים סדרת אירועים להשבת האזור לתודעה הישראלית.

שמעון כהן , י"ב בתמוז תשע"ג

מטיילים בסבסטיה
מטיילים בסבסטיה
פלאש 90

שומרון הקדומה, סבסטיה, בירת ממלכת ישראל, הוכרזה כגן לאומי לפני כמה שנים ונמצאת תחת חסותה של רשות הטבע והגנים.

למרות זאת סירוב של המנהל האזרחי לאפשר שמירה 24 שעות על המקום, מרתיע מטיילים מלהגיע למקום בכל שעות היום, כפי שנעשה בגנים לאומיים אחרים בארץ. זאת על אף שמדובר באחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים במדינת ישראל ובהם שרידים מתקופת התלמוד, מממלכת ישראל, מהתקופה הרומית והביזנטית, מתקשות הרשויות לשמור על המקום.

לנוכח אזלת היד מול שוד עתיקות שמתנהל במקום על ידי כפריים פלשתינים וחשש של יהודים להגיע למקום שהיה לסמל התחדשות הישוב היהודי באזור החליטו אנשי המועצה האזורית שומרון להוביל סדרת אירועים שיתקיימו במקום באישור ואבטחת צה"ל.

ביום ראשון הקרוב יתקיים מופע שקיעה ענק של יהורם גאון באמפיתיאטרון העתיק בסבסטיה, כולל הסעות למקום, וביום שישי יתקיים במקום טיול למיטיבי לכת בשיתוף "מדרשת שומרון", "עמיתים לטיולים", פרויקט "שומרון נעים להכיר" וצה"ל.

במגרת הסיור ייחשפו לציבור הרחב  שרידים מתקופת מלכותו של אחאב מלך ישראל, שרידים מתקופת מלכותו של הורדוס וכן סיפורו של המקום שנפתח ברכישת גבעת שומרון בידי עמרי שר צבא ישראל, "ויקן את ההר שומרון מאת שמר...אני ההר שומרון" (מלכים א פרק טז), ולאחר מכן כאשר ייסד בה בירה חדשה לממלכת ישראל, הממלכה המשמעותית כלכלית צבאית ומדינית מבין ממלכות יהודה וישראל.

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, מסביר את היוזמה: "מדובר למעשה באחד הגנים הלאומיים המיוחדים והיפים בארץ, שלהם משמעות היסטורית עמוקה לעם ישראל ולהיסטוריה העולמית בכלל, נטישת המקום איננה נכונה לא מהבחינה הלאומית ובוודאי לא מהבחינה הארכיאולוגית הטהורה, על כן המועצה שמה לה למטרה להשיב את סבסטיה לסדר היום הציבורי כאחד האתרים החשובים לשימור"

יוסי דגן, מ"מ ראש המועצה האזורית שומרון ויו"ר המתנ"ס השותף לפעילות, מוסיף: "הגן הלאומי למעשה יושב על שטח C , ללא ספק שטח בשליטת ישראל, למרות זאת הרשויות מתעלמות מהנכס ההיסטורי החשוב הזה שעומד לפתחן, אנחנו במועצה החלטנו לחשוף את אתר התיירות המרהיב הזה בפני הציבור ביתר שאת להפוך אותו למקום שכיף להיות בו, ולכן אנחנו עושים ונעשה בכדי להפוך אותו למוקד תיירות חשוב".