פרשנות - נדל"ן בלי בשורות

שורת הצעדים השלטוניים שננקטו בשבועות האחרונים מבטאת מדיניות שבאופן עקבי פועלת בכיוון ההפוך מהיעד שאליו מבקשת הממשלה להגיע. דעה.

איציק פלגר , ט"ו בתמוז תשע"ג

בנייה בירושלים
בנייה בירושלים
פלאש 90
הזינוק החד בביקוש למשכנתאות בחודש החולף מעיד על נסיקה בביקוש לדירות - מה שיביא כמעט בהכרח לעליית מחירים. שני הצעדים שגרמו לזינוק היו הורדת הריבית החדה על ידי בנק ישראל, והעלאת המע"מ שהייתה צפויה על ידי משרד האוצר.
 
המצב שנוצר פועל כאמור באופן מנוגד במובהק לצעדים אחרים שנקטו הממשלה ובנק ישראל, ואשר מטרתם הייתה הפחתת הביקוש לדירות. זאת בצד הניסיון הנמשך מזה זמן רב, ללא הצלחה מרובה, להגדיל במידה ניכרת את היצע הדירות בשוק.

נתון נוסף שמשפיע על המחירים, בעיקר באזור ירושלים אולם באופן עקיף הוא בעל השפעה רחבה יותר, הוא הקפאת המכרזים המוחלטת בכל שכונות ירושלים שמעבר לקו הירוק. מרמת שלמה שבצפון העיר ועד להר חומה שבדרום חלה עצירה מוחלטת של כל הפרויקטים שתוכננו לצאת לדרך בתקופה האחרונה. ההיצע הנמוך של הדירות שנוצר עקב כך, יוצר לחץ גדול על השוק וממילא גורם כבר כעת לעליות מחירים.

למרות כל הדברים הללו חשוב לזכור שאי אפשר למדוד מדיניות של ממשלה שנבחרה לשלוט במשך ארבע שנים חודשים ספורים מיום הקמתה, ודאי לא בתחום כמו תחום הנדל"ן. הממשלה עדיין לא קיבלה את תקופת החסד המגיעה לה על מנת להראות שינוי כלשהו בשווקים. עם זאת, בחלוף שלושה חודשים מיום הקמת הממשלה ניתן היה לצפות לראות צעדים שיעידו על פוטנציאל לשינוי מגמה, ואלה עדייין לא נראים בשטח.

הכותב הוא יועץ נדל"ן באזור ירושלים