דרישה: לבטל מינוי חשודים בפלילים לגוף הבוחר

אחד הרבנים שמונו לחברים בגוף הבוחר ע"י הרבנים הראשיים נעצר כחלק מחקירת הרב מצגר. בתנועה לאיכות השלטון דורשים לבטל מינויו.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ו בתמוז תשע"ג

הרב יונה מצגר
הרב יונה מצגר
צילום: פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון דורשת משר הדתות לפעול לביטול מינויו של אחד מעשרת הרבנים הממונים לחברי הגוף הבוחר בידי הרבנים הראשיים לישראל.

המדובר הוא באחד הרבנים אשר מונה לחבר בגוף הבוחר על ידי הרב הראשי לישראל יונה מצגר, אולם נעצר בסוף השבוע במסגרת החקירה המתנהלת בנוגע לרב מצגר.

התנועה לאיכות השלטון מדגישה בפני השר בנט כי על פי חוק הרבנות הראשית לישראל, 10 רבנים מתמנים לאסיפה הבוחרת על ידי הרבנים הראשיים, "בהתייעצות עם השר ובאישור הממשלה". על כן דורשת התנועה, כי "תבוטל ולא תאושר כהונתו של חשוד בפלילים לאסיפה הבוחרת ואושר על ידי השר והממשלה".

עוד התייחסה התנועה במכתבה לחשודים נוספים שעל פי הפרסומים צפויים לכהן באסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים ובהם ראש עיריית רמת גן, צבי בר, שהואשם בלקיחת שוחד במרמה והלבנת הון; דברים אלו נכונים גם לגבי ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, החשוד בעבירת שוחד; ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני שהפרקליטות המליצה להגיש כנגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לשוחד.

בתנועה טוענים, כי "יש חשיבות עליונה לטוהר הליכי מינוי ובכלל זה לניקיון כפיהם של חברי האסיפה בוחרת לכהונה בכירה בשירות המדינה ולתפקיד רבנים ראשיים בפרט. כהונת חברים באסיפה הבוחרת שצל כבד רובץ על פועלם הציבורי מכתימה את הליך הבחירה ופוגעת באמון הציבור אף ברבנים שיבחרו".

עו"ד צרויה מידד-לוזון, היועצת המשפטית של התנועה, אומרת כי "הרב מצגר היה חייב להשעות את עצמו. כהונה כרב ראשי תחת עננה של חשדות הייתה פוגעת פגיעה קשה במוסד הרבנות ובכל פעולה שלו כרב ולא מוסיפה כבוד אף לא עצמו. עתה צריך להגן על טוהר הליך הבחירות לרבנים הראשיים הבאים ולמנוע הכתמתו בחברותם של חשודים בפלילים באסיפה הבוחרת".