הפרעת קשב יוצאת לחופש

אנחנו אוהבים לדבר על התמודדויות בחופש, ולשאול "מה יהיה איתם בלי מסגרת?", ושוכחים לפעמים את הצורך האמיתי של הילדים בשבירת השגרה.

צביקה מור , י"ז בתמוז תשע"ג

סדרת חינוך
סדרת חינוך
מור לנוער

הנה מגיע שוב החופש הגדול, וילדי ישראל סיימו בדיוק את "ספירת הגומר". בואו נשים לרגע בצד את הפחדים והחששות, ונקשיב לילדינו שכה חיכו לימי הקיץ הללו, ליציאה משגרת הלימודים, להיות יותר בבית ואתנו ההורים והעיקר לא לקום כל כך מוקדם ובטח שלא לבית הספר.

אנחנו אוהבים לדבר על הסכנות והתמודדויות, ולשאול "מה יהיה איתם בלי מסגרת?", ושוכחים לפעמים את הצורך האמיתי של הילדים בשבירת השגרה, שאנחנו המבוגרים לא היינו חיים בלעדיה. נסו להיכנס לרגע לנעליו הקטנות של הילד, והחשיבו גם נתון זה בתכנון חופשת הקיץ המשפחתית שלכם.

ואם בתכנון והתארגנות עסקינן, שכשמדובר בילדים ובמיוחד בילדים עם הפרעת קשב וריכוז, התכנון וההבניה הם ממש קרש הצלה להם ולא פחות מזה לכם.

ילדים עם הפרעת קשב נוטים למגוון התנהגויות, שעלולות להופיע ולהחמיר ביציאתם לחופשת הקיץ. הסימפטומים הצפויים הם, בין השאר: פיזור, חוסר התמדה וחוסר גבולות.

וכל כך למה?

כי הפרעת הקשב פוגעת בראש ובראשונה בתפקודים הניהוליים של האדם, עליהם אחראית בעיקר האונה הפרונטאלית במוחנו. כך יוצא למשל, שילד עם הפרעת קשב חסר את תחושת הזמן. הוא חי בשני מצבים בלבד: עכשיו ולא עכשיו, וממילא ניהול הזמן שלו לקוי ביותר. הוא מתקשה ביותר לתכנן מראש, לחזות תוצאות ולערוך משוב על מעשיו, כך שהתנהלותו היומיומית לקויה מאחר שאינו מתכנן דבר ואינו לומד מטעויותיו ובטח לא משל אחרים.

אחד מהתפקודים הניהוליים שלנו הוא היכולת לסנן רעשים, ריחות, קולות, גירויים ומטלות שאינן דחופות וכו'. כשהמערך הזה עובד היטב, תמונת העולם המתקבלת באופן מטאפורי היא של כדור אחד גדול במרכז ומסביבו המוני כדורים קטנים. כך מלוא תשומת הלב מופנית כלפי "הכדור הגדול", שהוא העניין החשוב עכשיו. אך כשמערך זה לקוי, התמונה נראית כהמוני כדורים זהים, שכולם מקבלים תשומת לב במידה שווה. זהו ההבדל בין מיקוד ומוסחות. ילד עם הפרעת קשב מתקשה להתמקד ולסנן את הפחות חשוב, וממילא מתקשה להתמיד. וכשהכל חשוב באותה המידה, אז שום דבר לא חשוב באמת, והרי לנו קושי בביצוע, תת הישגיות ודימוי עצמי שביר ביותר.

גם אם בית הספר לא ערוך במיוחד לילדי הפרעת הקשב, הרי שהוא עצמו כמסגרת מחייבת, יוצר מטבעו את "המשקפיים" המסייעים כל כך לילדים אלו (וגם לשאר הילדים, כמובן). בדרך כלל יש בו לוחות זמנים מפורטים, ברורים וכתובים. יש בו מערכת כללים המוטמעת היטב בקרב התלמידים ומסייעת בשמירת הגבולות, והחשוב מכל יש בו מבוגר אחראי, בדמות המחנכים והמורים המקצועיים, המופקדים על תפקודו של הילד והתמדתו במשימותיו הלימודיות והחברתיות. כל אלו ואחרים עושים לילד סדר בראש ומסייעים לו בהתמודדות היומיומית. גם ההתנהלות בבית נגזרת בוודאי מהקורה בבית הספר. אלו שעות ההשכמה וההשכבה, שעת שיעורי הבית, ההיערכות לקראת מבחן או טיול והגשת עבודה. כך הבית ובית הספר משלימים זה את זה ביצירת רוטינות בסדר יומו של הילד.

אך כשהילד יוצא לחופשת הקיץ, ולא בנינו איתו את המסגרת החלופית שתיתן לו יכולת מיקוד והתמדה, אנחנו מכניסים אותו ואותנו לכאוס שקורה בבית שלנו, באותו מקום שאמור לדאוג לצרכיו יותר מכל. גם אם רשמנו אותו לקייטנה, הרי שהיא מכסה רק חלק מהיום כשהפרעת הקשב נמצאת ברקע 24/7. כך יוצא, שהילד לא יודע מה לעשות ומה חשוב שיקרה עכשיו, וממילא הוא קופץ מעניין לעניין בגלל חוסר יכולתו להתמיד. כשאין מסגרת ברורה, גם הגבולות ההתנהגותיים נשכחים, וכך מצד אחד אין רוטינה של סדר יום ומאידך מתחילה התנהגות שלילית.

ניתן בהחלט למתן ולמזער את הסימפטומים הללו ע"י היערכות מראש. בדיוק בימים אלו, ערב היציאה לחופשת הקיץ, צריכה להתרחש בבית התארגנות לקראתה. צריך לעשות מזה עניין. כשאנו ההורים מייחסים חשיבות לעניין מסוים ומשווקים אותו נכון, אנו מסוגלים ללכוד את תשומת ליבם של הילדים, הניגשים מלאי סקרנות לראות, לבדוק, למשש ולהשתתף. כשמדובר בתכנון חופשת הקיץ, סמכו על עצמכם, הורים יקרים, ונווטו עם הכללים הבאים את הספינה המשפחתית שלכם, שאין מכיר אותה טוב מכם.

להלן הצעה פרקטית ומפורטת שיכולה בהחלט להתאים לכלל המשפחות, ובפרט למשפחות שיש בהן הפרעת קשב.

על בריסטול בהיר שרטטו טבלת לוח קיץ בצורת לוח השנה המוכר, עם ימות השבוע והתאריכים. לגאווה המשפחתית – כתבו בראש הלוח למשל, "לוח קיץ של משפחת ישראלי". שתפו את ילדיכם בהכנת הלוח גם אם אין להם כישרונות אומנותיים מובהקים. הערך החינוכי שבזה ברור. בנוסף, הכינו לכל שבוע טבלה שבועית נפרדת על דף מחשב רגיל, עם ימים ותאריכים המחולקת לבוקר, צהריים וערב כולל שעות. הפירוט הזה נצרך לכלל הילדים ובמיוחד ל"ילדי הקשב" ומהווה בשבילם עוגן ליום יום.

ועכשיו לתוכנו של הלוח. מומלץ מאד לבנות מסגרת שיש בה את המרכיבים של המסגרות המוכרות כל כך לילדים – הגן ובית הספר. במסגרות אלו מבצעים עם הילדים 2 פעולות עיקריות בנוגע לתכנון והתארגנות:

1. תכנון מקרו – בגן ובבית הספר מודיעים ומכינים את הילדים לפעילויות ידועות מראש. למשל, מסיבת גן, טקס יום הזיכרון, תערוכת תחפושות וכו'. הילדים שומעים על כל אלו ימים ושבועות לפני שהם קורים, והדבר מקל מאד על ההסתגלות וההכנה.

גם אנו בבית נתכנן פעילויות מראש. למשל, באיזה יום ומתי הולכים לבריכה, נוסעים לחופשה משפחתית בצפון, את יום ההולדת של הסבתא, את יום הספורט המשפחתי בפארק וכמובן את הנופש הזוגי שלכם. הקפידו על פעילויות תלויות גיל. תנו לכל קבוצת גיל במשפחה את המענה המתאים לה, ושמרו על וויסות ומידתיות בין קבוצות הגיל השונות. כמובן, הכניסו גם פעילויות לכלל המשפחה. תכנון זה נכנס ללוח של הבריסטול ותפקידו לתת תמונה מלאה על החופשה.

2. תכנון מיקרו – לילדים בגן ובבית הספר יש סדר יום קבוע. הם יודעים מראש מתי אוכלים, מתי יש הפסקות, מתי מרימים כיסאות וגם מערכת השעות הופכת לרוטינה ולשגרה. גם אנו בבית נתכנן את שגרת היום ע"פ רוטינות שיכניסו יציבות והתמדה לילדים. תכנון זה כולל את המרכיבים הבאים: שעת השכבה ושעת הקימה, זמני תפילות וזמני ארוחות, זמני המסכים, זמן איכות עם אבא ואימא, "זמן אישי" בו נדרש כל ילד להעסיק את עצמו ללא מסך כל שהוא וכו'. את התכנון הזה נכניס בטבלה השבועית, לצד הפעילויות האחרות.

בנוסף, הכינו מקופסת נעליים "תיבת הפגת שעמום" – אליה יוכנסו פתקים רבים שתכינו עם הילדים ובהם פעילויות שונות לאותם שעות "מתות". עטפו וקשטו את התיבה והפכו אותה לחפץ נוי בבית. הזכירו לילדים את התיבה לפני אותם "זמנים אישיים".

את הלוח הגדול ואת הטבלה השבועית תלו במקום בולט ומרכזי בבית, בגובה מתאים לכלל בני הבית. מניסיון שלנו ושל אחרים, הלוח הופך לאבן שואבת לילדים הניגשים אליו שוב ושוב. הילדים רואים שהחופשה חשובה להוריהם ובעיקר מה יהיה בה. הילדים מקבלים את תשומת הלב הכל כך טבעית ומתבקשת. כמובן, שערכו של הלוח פוחת, בבית בו התקשורת הבינאישית לקויה ואין יחסי הערכה וכבוד הדדיים. אך זכרו! ככל שתתארגנו יותר מראש, כך תגדילו את הסיכויים לאווירה טובה יותר בבית, לסדר יום מובנה וניצול זמן איכותי, להפחתה ניכרת בזמני המסכים של ילדיכם העסוקים בפעילויות ערכיות יותר ולחזרה קלה יותר של ילדיכם למסגרות החינוכיות בתום חופשת הקיץ.