מנהלי הישיבות:
המאבק בחרדים פוגע בכל עולם התורה

כל הפניות למפלגת הבית היהודי לא הועילו ומנהלי הישיבות הציוניות נערכים לקיצוצים במצבת העובדים. "קיצוץ בלתי מתקבל על הדעת".

עוזי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ג

הבית היהודי
הבית היהודי
צילום: פלאש 90

מנהלי ישיבות ההסדר והגבוהות קיבלו את הצעת התקציב לשנת 2013-2014 כפי שעברה בקריאה ראשונה בכנסת וחשכו עיניהם. לדבריהם, מדובר בקיצוץ של למעלה מחצי מיליארד שקלים.

"זהו קיצוץ בלתי מתקבל על הדעת ביחס לקיצוץ הכללי במשק", אומרים המנהלים, "לא ניתן לפגוע בישיבות החרדיות ולגרום לסגירתן ולא ניתן לנצל את המאבק של שר האוצר בחרדים תוך פגיעה בעולם הישיבות הציוניות. אסור לנו לתת לכך יד ולהיות שותפים בפגיעה בעולם התורה בישראל".

המנהלים מציינים כי גם לאחר מכתב הרבנים לחברי סיעת "הבית היהודי", כנס חירום של מנהלי הישיבות, ושיחות רבות - כוונת האוצר בעינה עומדת - פגיעה קשה בעולם הישיבות כולו, כולל השלכות ישירות על ישיבות ציוניות רבות.

במכתב שהוציא מטה המנהלים לפורום מנהלי הישיבות, ממליץ המטה לחבריו המנהלים להערך לקיצוצים נרחבים בתקציבי המוסדות.

המטה מציין כי בישיבת סיעת הבית היהודי אתמול נמנעה כניסתם של נציגי מנהלי הישיבות שביקשו לעקוב מקרוב אחר המאמצים לביטול הגזרות. בימים הקרובים יחליטו מנהלי הישיבות על צעדיהם הבאים עד לביטול הפגיעה בעולם הישיבות.

גורם בישיבות הציוניות ציין כי אין שום כיסוי להבטחותיו החוזרות ונשנות של השר בנט כי עולם התורה לא יפגע. בימים האחרונים אף ציין בנט, כי אמנם הוא מחוייב שישיבות ההסדר לא יפגעו אך "הציונות הדתית היום נמצאת בהנהגת המדינה ועל כן מוטלת עליה האחריות לראות את התמונה הכוללת של כלל הצרכים של החברה הישראלית".

במקביל לביקורת הקשה על בנט נודע לערוץ 7 כי בשבוע שעבר מנהלי הישיבות השתתפו בישיבת הסיעה ואמרו את דברם. כמו כן בנט הודיע כבר אז שתקציב הישיבות לא יקוצץ. אתמול נועד בנט עם ועד ישיבות ההסדר. 

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "דלתו של הבית היהודי פתוחה בפני מנהלי הישיבות, והם יודעים זאת ואף היו בישיבת הסיעה בשבוע שעבר. אנו מבינים את דאגתם ונמצאים בקשר רצוף עם איגודי הישיבות. הבית היהודי ככלל ונפתלי בנט בפרט נמצאים במגעים על מנת לצמצם את הקיצוץ הקשה. אנו דואגים לעניין לא בהכרח דרך התקשורת ואנו מבקשים להתאזר בסבלנות".