ח"כ לוין: תקדים מסוכן של הפקעת שטחים

ועדת הפנים דנה בהפקעת קרקעות חקלאיות ממושב בית חנניה והעברתם לג'סר א-זרקא. הח"כים זעמו: מפקיעים שטחים לטובת רשויות ערביות?

חזקי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ג

ציונות משפטית. לוין
ציונות משפטית. לוין
פלאש 90

דיון סוער הבוקר בוועדת הפנים, בנוגע לסכסוך קרקעות בין ג'סר א-זרקא לבין מושב בית חנניה. במהלך הדיון הוחלפו צעקות רמות בין חברי כנסת ערביים ויהודים ובין נציגי ג'סר א-זרקא לבין תושבי מושב בית חנניה.

הדיון עסק בתכנית ות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) 31 שמשמעותה הסטת  תוואי כביש 2  תוך כדי הפקעת קרקעות חקלאיות ממושב בית חנניה והעברתם לג'סר א-זרקא.

ח"כ יריב לוין, מיוזמי הדיון יחד עם חברי הכנסת איילת שקד ושמעון אוחיון, אמר כי "התכנית מהווה תקדים מסוכן של הפקעת שטחים חקלאיים לטובת הרחבת שטחי שיפוט של רשויות ערביות בשעה שאלו אינן מוכנות לעודד פתרונות אחרים, מה שיעודד רשויות אחרות לפעול בצורה דומה ויהוו פגיעה אנושה בחקלאות במושבים ובקיבוצים".

אחד הפתרונות שהוצעו היה בנייה לגובה בג'סר א-זרקא. בשלב זה החלו חילופי צעקות רמים. ח"כ  חנין זועבי אמרה "בבית חנניה בונים לגובה?! תראו לי איפה בונים לגובה ואז תגידו שבגס'ר אל זרקה נבנה לגובה!"

ח"כ באסל גאטס טען כי "אין כמעט ישוב ערבי שלא היה בסיטואציה הזו. על תוואי כביש 6 אין ישוב ערבי שלא נלקחו מממנו קרקעות. ממה שנשאר מהאדמה שלהם, לקחו עוד. טוב שתרגישו מה שהרגשנו כל הזמן".

ראש מועצת ג'סר א-זרקא  פנה לראש מועצת חוף הכרמל ואמר "אתה יצרת סכסוך קשה במו ידייך! המדינה צריכה לפתור את הבעיות של ג'סר אל זרקא!!! ג'סר אל זרקא ירד במדרג הסוציו אקונומי ואנחנו נמצאים בתחתית הסולם. חבית נפץ. אם לא יינתן פתרון לבעיות הדיור והצפיפות החבית תתפוצץ".

ח"כ משה פייגלין התבטא בחריפות ואמר, "כשבא אלי אורח הביתה אני מכבד אותו. כשמבינים מי המארח ומי האורח הכל בסדר. ברקע הדיון הזה עומדות זכויות לאומיות ולא אישיות. צריך להגיד את האמת- זו הארץ שלנו ולא שלכם. אתם אורחים. ברגע שאתם אורחים, מגיעות לכם כל הזכויות האישיות אבל ברגע שזה עובר למאבק לאומי- לא מגיע לכם כלום. אם העניין היה להעביר קרקע יהודית לכפר יהודי הייתי מסכים, אם זה כפר ערבי – לא. זה עניין לאומי." ב

בתגובה לדברים הללו כינה ח"כ זחאלקה את ח"כ פייגלין "גזען. סתם גזען" והדיון התפתח לוויכוח סוער.

ח"כ חנין זועבי הגיבה לדבריו של ח"כ פייגלין, "אנחנו לא מרגישים כמו אורחים או כמו פליטים או נתינים. הכעס שלנו זה שמתייחסים אלינו כמו אורחים. למדינה יש את החופש לנשל אותנו ולי יש את החופש לצעוק.  אתם מתנגדים לכל פתרון שמרחיב את ג'סר. אתם הצעתם את הפתרון היחידי- לבנות לגובה, בתוך ג'סר. כלומר, יותר צפיפות".

ח"כ דוד אזולאי, סיכם את הדיון, "מקומו של הדיון הזה הוא לא כאן. הנושא הזה הוא נושא מקצועי תכנוני. יחד עם זאת, אני פונה אל הוועדה המחוזית -  חיפה ומבקש בכל לשון של בקשה: יש פה סכסוך שכנים. צריך לשמוע את כל הצדדים ובמיוחד את אנשי בית חנניה, שהם הגורם הנפגע. בנוסף, המצב של גס'ר עלול לפגוע בכולנו. מדינת ישראל, כגורם מרכזי, צריכה לתת את הדעת למציאת פתרונות לאותה אוכלוסייה. לכן, כוועדת הפנים, לאור מה ששמענו כאן,  אני פונה ומבקש להאריך את מועד הגשת ההשגות של תושב בית חנניה אל הות"ל. בנוסף, נפנה למועצה הלאומית לתכנון ובנייה וכן לוועדה המחוזית  - חיפה ונבקש מהם שיזמינו וישמעו את תושבי בית חנניה. בשביל זה יש המועצה הארצית שיכולה לבחון את הנושא במכלול היבטיו".