תקיפת המסעדות היהודיות במונטריאול - פלילית

משטרת מונטריאול פרסמה את תמונות החשודים בהשלכת בקבוקי התבערה לעבר מסעדות כשרות. ההערכה הרווחת: הרקע פלילי.

דלית הלוי , י"ח בתמוז תשע"ג

בקבוק תבערה
בקבוק תבערה
צילום: פלאש 90

חקירת משטרת מונטריאול בפרשת ניסיון ההצתה של מסעדות כשרות בבעלות יהודית בתחילת החודש בעיר העלתה, כי האחראים למעשה הם שני צעירים בשנות העשרים לחייהם. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

ב-7 ביוני בשעה 1:30 לפנות בוקר הושלך בקבוק תבערה לעבר מסעדת Caf? Shalom ברחוב Queen-Mary ויומיים לאחר מכן בשעה 12:45 לאחר חצות הושלך בקבוק תבערה לעבר מסעדת Chops אף היא באותו רחוב.

משטרת מונטריאול מעריכה, כי המניע לניסיונות ההצתה פלילי הוא תחרות עסקית. אורי אוחיון, אחד הבעלים של מסעדת Chops העריך בשיחה עם "טורונטו סטאר", כי קנאה עשויה להתברר כמניע לפעולה והוא הציע פרס של 20 אלף דולר למי שיביא לאיתור האחראים.

אוחיון טען, כי לעבר הפלילי שלו אין כל קשר להשלכת בקבוקי התבערה. תחקיר שערך "טורונטו סטאר" העלה, כי בפברואר 2005 אוחיון הורשע בניסיון לגבות חוב באיומים ממורה ואם לשניים שזמן קצר קודם לכן התגרשה.

על פי עדויות שהובאו לבית המשפט אוחיון איים עליה שלא לפנות למשטרה, ושישלחו אליה שני גברתנים אם היא לא תשלם את "החוב" של בעלה לשעבר. משהתמידה בסירובה הושלכו לעבר ביתה ובית הוריה בקבוקים וחפצים שונים כמסר של איום. 

דיוויד קושיצ'קי, יו"ר השדולה היהודית, מסר בעדכון לקהילה כי בשיחות עם בכירי משטרת טורונטו התברר, כי המניע למתקפת בקבוקי התבערה אינו אנטישמי, אלא ככל הנראה פלילי.