"הפגיעה בישיבות - חילול השם"

ראש ישיבת עתניאל, הרב ראם הכהן, תמה מדוע הקיצוץ בתקציב חל רק על עולם הישיבות, "האם ספרות ופילוסופיה חשובים יותר מתורה".

בני טוקר , י"ח בתמוז תשע"ג

הרב ראם הכהן
הרב ראם הכהן
שלומי שלמוני

רב היישוב עתניאל וראש ישיבת ההסדר במקום, הרב ראם הכהן, מוחה על ההחלטה לקצץ בעולם הישיבות.

בראיון לערוץ 7 הוא אומר כי "חלה אחריות על כל החברה לאחזקת עולם התורה. בהלכה נפסק שלוקחים מהקופה של הציבור כדי לשלם למלמדי תינוקות גם אם אין לך ילדים. לימוד התורה הוא עניין ציבורי של כלל ישראל".

הוא מצטער על כך שבמשך שנים פגעו מאוד בתדמיתו של עולם התורה, "למרות המחויבות להחזיק לומדי תורה צריך לדעת שיש גבול למחויבות, האם ניתן לתבוע מהציבור שיחזיק לומדי תורה שאינם עובדים כל חייהם במסות גדולות, לעניות דעתי בוודאי שלא".

הרב הכהן לא חוסך את שבטו ממדינת ישראל שבמשך שנים התייחסה לעולם הישיבות בצורה לא ראויה, "מה שנוצר עכשיו זה אבסורד וחילול השם, מקצצים בעולם הישיבות בלי שום פרופורציה לקיצוצים האחרים במשק. החטא הקדום הוא שאוניברסיטאות מקבלות תקציבים וישיבות מקבלות תמיכות, ואני שואל האם מי שלומד ספרות או פילוסופיה זה חשוב יותר מלימוד תורה בישיבה".

הוא מקווה שהבית היהודי לא  יהיה שותף לגזירות הקשות על עולם הישיבות, "אני מעריך מאוד את העוסקים בדבר, התרשמתי שהשר נפתלי בנט עוסק ברצינות בנושא הזה. אבל צריך לזכור גם, שעולם התורה ימשיך להתקיים גם אם יהיה קשה, לא יהיה דבר כזה שישיבה תיסגר. אני נותן אמון בשר בנט שהבטיח שהוא ערב לעולם התורה".