פרס: מדינה דו לאומית סותרת את חזונו של הרצל

נשיא המדינה שמעון פרס ניצל את הנאום בטקס האזכרה הממלכתי לבנימין זאב הרצל בירושלים לקידום רעיון שתי המדינות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בתמוז תשע"ג

פרס באזכרת הרצל
פרס באזכרת הרצל
פלאש 90

נשיא המדינה שמעון פרס נשא הבוקר דברים באזכרה לזכרו של בנימין זאב הרצל.

בנאומו התייחס הנשיא ליוזמת השלום של מזכיר המדינה של ארצות הברית ג'ון קרי ולחזונו הציוני של הרצל כי מדינת ישראל תשכון בשלום עם שכנותיה, "השלום הוא יסוד מוסרי בתורה היהודית, הוא צורך קיומי של מדינת היהודים".

לדבריו, "מדינה דו לאומית סותרת את חזונו של הרצל- היא מסכנת את ציוויונה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל. הסיכוי לחידוש תהליך השלום עומד על הפרק מחדש ואסור להחמיצו. אנו מברכים על בואו של קרי לישראל. זהו מאמץ לחידוש תהליך השלום וכולנו נסייע להצלחתו".

הנשיא הדגיש, כי החזון הציוני של הרצל חרת על דגלו את ערכי השלום ואמר: "הרצל צדק בקובעו כי מדינת-היהודים היא כורח המציאות. מאֵרַת האנטישמיות הגואָה, עליית הנאציזם והשואה הנוראה, היו להוכחה טראגית לצדקתו של הרצל. הרצל צדק גם בהגדירו את הקמתה של מדינת-היהודים כמעשה של צדק היסטורי. של זכותו של העם היהודי, ככל העמים, להגדרה עצמית. ולריבונית במולדתו ההיסטורית. ועל כן הרצל דיבר על מדינת היהודים ולא רק על מדינה יהודית. כי כדי להיות מדינתם של היהודים צריך שיהיה בה רוב של יהודים. כי זכות היסטורית לבד לא תספיק כדי לבסס מציאות מדינית".

לדבריו, "הרצל צדק גם בנבואתו כי העם היהודי במדינתו יאפשר לגניוס היצירתי האדיר הטמון בו, לבוא לביטוי ויבטא את הערך הגדול שכל אדם נולד בצלם אלוקים. לצערנו, לא נתמלאה תקוותו של הרצל, כי הציונות והקמת המדינה יוגשמו רק בכוח הצדק ובנתיבות השלום. הרצל האמין שמדינת-היהודים תיכון בשלום, כי תביא ברכה לאזור עני. אזרחיה הלא-יהודים יזכו בה לשוויון מלא, והמקומות הקדושים יהיו "לקניינם המשותף של כל המאמינים". אבחת החרב, דחתה את מועד השלום. השלום עם שכנינו נותר עדיין כמשאת הנפש הציונית"  ורק לכשתוגשם, יהיה החזון של חוזה המדינה, שלם. חזונו של הרצל היה נטול אלימות וגדוש בתום לב. גם כאשר נתקל בהתנגדות אלימה ונאלץ לחגור חרב מגן, האתוס הציוני נותר אתוס השלום".