מופעי הענק ביו"ש: "זו רק יריית הפתיחה"

מארגני המופעים בחברון ובסבסטיה מסכמים בסיפוק את הפקת הופעות הענק. "מה לא ברור? הימין רוצה, יודע ועושה תרבות" אומר נעם ארנון.

רבקי גולדפינגר , כ' בתמוז תשע"ג

יהורם גאון בסבסטיה
יהורם גאון בסבסטיה
ערוץ 7

שתי הופעות מיוחדות של זמרים מהשורה הראשונה בזמר העברי התקיימו השבוע (א') על במה לא שגרתית.

באמפיתאטרון בסבסטיה שבשומרון הופיע הזמר יהורם גאון, ובאותו הזמן ממש ערך עמיר בניון לראשונה מופע מיוחד ברחבה למרגלות מערת המכפלה שבחברון.

המופע של בניון, בו השתתף קהל של אלפים, אורגן על ידי מחדשי היישוב היהודי בחברון. רגע לפני המופע זכה בניון לראשונה בחייו לביקור מיוחד באולם יצחק, שסגור לכניסת יהודים במשך השנה. כשהוא מלווה בבני משפחתו, ביקר בניון במה שנחשב כפתחה של מערת המכפלה הנמצא באולם יצחק והתפלל בהתרגשות.

המופע של בניון הוקרן על מסכי ענק, ופירוטכניקה משוכללת האירה את קירות המערה. אחד מרגעי השיא של המופע היה השמעת הבכורה של השיר "אמא תראי", שחובר במיוחד למופע על ידי משה קלוגהפט והולחן על ידי עמיר בניון. השיר מספר את סיפורו של בן השב לאמו, כשהבן הוא עם ישראל והאם היא חברון. עמיר סיפר לקהל בהתרגשות על פגישה מיוחדת שקיים ערב המופע עם שלמה סלונים, הניצול היחיד ממשפחת סלונים בפרעות תרפ"ט. הקהל הגיב במחיאות כפיים סוערות. במהלך ההופעה הציצו מחלונות הבתים הסמוכים תושבי חברון הערבים, שנהנו אף הם מההופעה.

תגובות נלהבות מהקהל בעקבות ההופעה באו לידי ביטוי גם בדיון שנערך בנושא בפייסבוק, בו כתבה אחת הגולשות: "זו הייתה בשבילי הפעם הראשונה בחברון ובמערת המכפלה, וגם בתור אדם חילוני הרגשתי את ההוד וההדר של עיר האבות. רק דבר אחד העיב על תחושת ההתעלות שלי, העובדה שיישובי היהודים נמצאים בתוך חומות וגדרות ושערים מאסיביים ואילו הכובש הערבי מסתובב ללא חשש ומורא וללא כל הגבלה".

 

"לו יהי" לאור ירח

אירוע נוסף ומעורר הדים היה הופעתו של הזמר יהורם גאון באמפיתיאטרון העתיק בסבסטיה. 1,200 בני אדם הצביעו ברגליים וגדשו את המקום עד אפס מקום. את המופע ארגן מתנ"ס המועצה האזורית שומרון, ובמהלכו התקיים טקס הצדעה לאנשי החינוך בשומרון בשיתוף הסתדרות המורים ומחלקת החינוך במועצה.

באירוע נטלו חלק גם מזכ"ל הסתדרות המורים הארצית יוסי וסרמן, ומ"מ מזכ"ל הסתדרות המורים גד דעי. יוחאי דמרי, ראש מחלקת החינוך במועצת שומרון, מציין כי ההוקרה למחנכי השומרון ראויה ומתבקשת. על מיקום המופע אומר דמרי כי "יש כאן אמירה מאוד משמעותית: מכאן השומרון התחיל ומכאן גם ימשיך".

לאור ירח מלא ונוף בראשיתי עוצר נשימה שר הקהל בהתלהבות יחד עם יהורם גאון מלהיטיו: "לא תנצחו אותי", "לו יהי", "על הדבש ועל העוקץ", "יש מקום רחוק" ועוד רבים וטובים. במהלך ההופעה פנה לקהל ואמר: "כל אחד בוחר את הקיסריה שלו, וסבסטיה זו הקיסריה שלי". גאון זכה לתשואות רמות מהקהל.טוען....

 

תגובות אנשי התעשייה המוזיקלית לא איחרו לבוא. בין השאר נטען נגד גאון שזמר צריך לשיר את שיריו ולא "להשתמש בהופעה ככלי להפגנת הנוכחות היהודית באזור כזה או אחר". גאון דוחה טענות אלו מכול וכול. בריאיון לערוץ 7 אמר: "אין בזה ולא היה ולא יהיה שום קשר לפוליטיקה. אני מופיע בסבסטיה, שזה מקום דומה מאוד לקיסריה, אמפי נפלא ונהדר, ואני מופיע שם בשמחה רבה". על הגדרת ההופעה כמעשה פוליטי, אומר גאון כי מדובר ב"קשקוש".

עוד הוסיף גאון: "אני רק מקווה שכמו שאני מופיע בתל אביב ובני המקום בשומרון לא כועסים עליי, כך כשאני מופיע בסבסטיה יהיה בדיוק ההפך. אני מופיע בכל מקום שמבקשים ממני להופיע, ובפני כל הקהלים שבעולם, ואם זה יהודים וישראלים אז על אחת כמה וכמה".

גם נֹעם ארנון, מראשי היישוב היהודי בחברון, הגיב בביטול לביקורות שהועלו לקראת המופע של עמיר בניון במערת המכפלה: "הנוכחות היהודית בחברון היא כבר בגדר עובדה מוגמרת, ומי שבוחר לראות במופע אמירה פוליטית הבעיה כנראה שלו. מה לא ברור? הימין רוצה, יודע ועושה תרבות", מבהיר ארנון.

למרות שמלכתחילה לא היה מחובר לסוג המוזיקה של בניון, מודה ארנון שבדיעבד "גם אותי הוא פשוט הפעים. זה היה מעל ומעבר לציפיות שלנו. הגיעו אנשים מכל הארץ, מקריית שמונה, ממעלות ומנתיבות, וכולם נהנו מהעוצמה הזו שנובעת מהחיבור לשורשים". אשי הורוביץ ושיראל בלייכר, ממארגני האירוע בחברון, ציינו שאירוע זה מהווה רק את "יריית הפתיחה להבאת מיטב אמני ישראל למקום".