משחזרים מורשת ישנה: ילדים ינהלו את התפילות

בתל אביב ישחזרו מורשת בת 100 שנים: נערים וילדים יחזנו, ידרשו ויהיו גבאי בית הכנסת. ההוגה: חיים נחמן ביאליק.

שמעון כהן , כ"ג בתמוז תשע"ג

התפילה הבוקר
התפילה הבוקר
צילום: פלאש 90

תלמידי בית הספר "מלאכים" בניהולו של המנהל המוזיקלי והמנצח, רפאל ביטון, חברו יחד לקהילה התל אביבית "איחוד עולם" למיזם בו יהפכו הנערים לחזני, גבאי ואף דרשני בית הכנסת.

היוזמה מחדשת מיזם בן 100 שנה אותו החל לא פחות אחר מאשר המשורר חיים נחמן ביאליק. המסורת שנוסדה עוד לפני קום המדינה נעצרה לפני למעלה מ 30 שנה. כעת היא חוזרת ומתחדשת.

הפרויקט נקרא אז "עונג שבת" והוא נוהל על ידי המורה הדגול שלמה רביץ ז"ל. מדי ערב שבת היו מתכנסים תלמידי בית הספר ביל"ו ומקהלת "אוהל שם" ושרים יחד קטעי תפילה, פיוטים של ביאליק ומשוררים עבריים נוספים.

בין תלמידיו של רביץ שהשתתפו בפעילות של השירה בתל אביב הקטנה באותן שנים היו המנצח מרדכי סובול, המנצח מנשה לברן, והחזנים הידועים נפתלי וחיים אליעזר הרשטיק, מלבד זאת שר עימם גם נגיד בנק ישראל לשעבר והבא, יעקב פרנקל ואחרים.

כאמור, לאחר הפסקה של עשרות שנים נטלו ילדי בית הספר "מלאכים" את היוזמה לידיים ובזכות האירוח של אנשי קהילות בתי הכנסת בתל אביב יחלו בשבת הקרובה, שבת מברכין חודש אב - פרשת "מטות מסעי", את ההופעה הראשונה.

במהלך שבתות "מברכין" הבאות יישאו הנערים את קולם בתפילה כשליחי ציבור, ישמשו כבעל קורא, יתפקדו כגבאים ואף יעבירו את דרשת השבת בפני קהל המתפללים שיכלול מתפללים חילונים, דתיים ואף תיירים.

הקהל המשלים את המניין אינו משתתף בפועל בניהול התפילה אלא נותן לילדים להוביל. בכל התפילות ילווה אותם הזמר והיוצר קובי עובד, המלמד את ילדי בית הספר פיתוח קול וטכניקה.