המנהלת נסגרת - אלפים ללא בית

מנהלת תנופה תסגור היום את שעריה, כ-8 שנים לאחר העקירה מגוש קטיף. כמחצית מהעקורים עדיין לא נכנסו לבית הקבע.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ג בתמוז תשע"ג

בונים בתי קבע בניצן
בונים בתי קבע בניצן
יח"צ

מנהלת תנופה, האמונה על הטיפול בעקורי גוש קטיף וצפון השומרון, מסיימת היום (שני) את פעילותה, ותפקידיה יחולקו בין הרשויות המקומיות הקולטות ובין משרד השיכון.

בסיום התקופה מתחו ראשי ועד מתיישבי גוש קטיף ביקורת על התנהלות המינהלת

"בשורה התחתונה המינהלת כשלה בטיפול במפונים", אומרים בוועד, "לפי הנתונים שבידינו שמונה שנים אחרי העקירה כ-50% מאנשי גוש קטיף לא נכנסו לבתי הקבע".

בוועד מדגישים עוד כי הם מודים לאלו שפעלו כדי לשקם את אנשי הגוש, "אך יחד עם זאת חשוב להדגיש כי כמחצית ממפוני הגוש עדיין חיים בקראווילות. חקלאים רבים עדיין לא קיבלו אדמות אותן יוכלו לעבד ויש משפחות רבות שלא מסוגלות עדיין לבנות את ביתם".

לדברי יו"ר הוועד, אליעזר אורבך, לפני כחמש שנים ועדת החקירה הממלכתית קבעה כי היה כשל בטיפול באנשי גוש קטיף ועד היום לא נעשה שינוי שהוכיח שהמדינה תיקנה את הטיפול הכושל, "הם עושים מזה יום חג אבל עבורנו מדובר ביום עצוב".

אורבך מדגיש כי סגירת המינהלת נעשתה בתאום עם ראשי הקהילות ולאחר חתימה לפני כשנתיים על הסכם סיום התביעות, אך מציין שגם בימים אלו חשוב להזכיר את הכשלים של המדינה בטיפול במפונים, "המדינה כשלה והיא זו שצריכה לתת את הדין לחברה הישראלית איך יתכן ששמונה שנים לאחר ההתנתקות פתרון של מעל 50% מהבעיות של המפונים לא נראה באופק והם עדיין לא מתגוררים בבתי הקבע".

הרב אופיר כהן, ראש מנהלת תנופה, אומר בתגובה כי "88 אחוז מהמתיישבים כבר גרים בביתם או שהם בתהליך הקמת ביתם, עם סגירת המנהלה דאגתי לכת שהטיפול במשפחות בקליטתן ובבניית היישובים ימשך בשלוש השנים הקרובות באמצעות הרשויות הקולטות באמצעות תקציבים של עשרות מליוני שקלים שהבטחנו לשם כך".