הכשר בד"ץ לא מבטיח ניקיון מתולעים

מפרסומים פנימיים של בד"ץ העדה החרדית עולה כי גם במוצרים בהשגחת הבד"ץ וכשרויות אחרות יש חשש תולעים בשל חום הקיץ הכבד.

שמעון כהן , כ"ג בתמוז תשע"ג

פירות יבשים
פירות יבשים
צילום: פלאש 90

פרסומים פנימיים של בד"ץ העדה החרדית מזהירים את הציבור מפני חרקים במזון לקראת הקיץ גם במוצרי מהדרין. זאת בגלל בוא חודשי הקיץ החמים.

האזהרה מופצת לנוכח החשש שעם התגברות החום יתפתחו חרקים במזון. מסתבר שמזג האוויר החם והלחות הגבוהה גורמים לנוכחות גבוהה של חרקים במחסני השיווק החודרים למוצרים בתפזורות ואף למוצרים ארוזים.

אנשי הבד"ץ ממליצים להשתמש במוצרים טריים ולא מאחסון ממושך ולאחסנם במקום נקי, קריר ויבש עד השימוש. זאת מאחר ונוכחות חרקים במוצרי מזון שונים הינה תופעה שבחלק מהמקרים אינה ניתנת לשליטה או פיקוח באופן מוחלט, ולכן ישנה חובת בדיקה מחרקים, גם במוצרים שבהשגחת בד"ץ וכשרויות מהודרות אחרות.

יצוין כי את המוצרים מחלקים בבד"ץ לשני קבוצות: אלו שמוגדרים "יש לבדוק לפני השימוש" ואלו שמוגדרים "ראוי לבדוק לפני השימוש".

כאשר ההגדרה היא "יש לבדוק לפני השימוש", הכוונה היא הוראה המחייבת על פי ההלכה כגון מוצרי קטניות כמו אורז, חיטה, עדשים וכיוצא באלה ופירות יבשים. מסתבר שגם בבתי אריזה של קטניות ופירות יבשים שעליהם משגיח הבד"ץ, בעניין חשש תולעים, על אף ההקפדה ובדיקות מדגמיות, לא ניתן להבטיח ניקיון מוחלט.

באשר לאריזה שעליה מופיע המשפט "ראוי לבדוק לפני השימוש" הכוונה היא שנכון וראוי לנהוג כך לכתחילה. מדובר באריזות, כגון שימורי ירקות ופירות, שנבדקים בתהליך הייצור או לפני השיווק באופן מדגמי, ושכיחות התולעים בהם לאחר הבדיקות נמוכה אך עם זאת נכון לבדוק לפני השימוש מחשש לתולעים.