"פוטנציאל של טרור בנוער הגבעות"

הרב אביחי רונצקי, הרבצ"ר לשעבר וראש הישיבה באיתמר, מביע את החשש מהתפתחויות לא רצויות בקרב נוער הגבעות, אך לא מנתק קשר.

נתנאל כ"ץ , כ"ו בתמוז תשע"ג

 הרב רונצקי באזכרה
הרב רונצקי באזכרה
יוני קמפינסקי

הרב אביחי רונצקי, הרבצ"ר לשעבר וראש הישיבה באיתמר, מביע חשש ודאגה כי קיים פוטנציאל של טרור בחלק מנוער הגבעות, בעקבות תופעות "תג מחיר".

בראיון למגזין "שביעי" שיתפרסם השבת אמר הרב רונצקי, כי "נוער הגבעות הוא מגוון של קבוצות שונות. מדובר באנשים צעירים שיוצאים ממסגרות הוריות, משלבים קצת תורת החסידות עם ארץ ישראל וזה משבש להם קצת את הדעת. ברגע שמכוונים אותם ומקשיבים להם הם הופכים לאנשים מדהימים. אנחנו מגייסים עשרות מהם כל שנה לצבא".

לדבריו, "בחלק מנוער הגבעות יש סיכון. בגלל התרכובת שלהם יש פריקת עול. הם יוצאים מהמסגרות יחד עם השקפת עולם לא ממלכתית. גישה שמאמינה בממלכת יהודה ולא מקבלת את המוסדות של המדינה. אי הקבלה עלולה לבוא לידי ביטוי בצורה אלימה. תג המחיר הוא סימן. אסור לזלזל בגרפיטי ובפינצ'ור גלגלים בגלל שאלו ביטויים מינוריים לכוחות חזקים ובעייתיים".

בתשובה לשאלת הכתב חנן גרינווד, האם יכול לצאת מהם יגאל עמיר נוסף, ענה הרב "אני חושב שכן. יש פוטנציאל של טרור. הגרפיטי זה קשקוש אבל הדבר הבעייתי ביותר בעיני זו השקפת העולם שלא מקבלת את המוסדות של המדינה והפוטנציאל הוא הרסני באופן קיצוני".

הרב רונצקי הביע מנגד אופטימיות בנוגע למערכת היחסים בין כל הקבוצות בעם ודחה את הטענות על 'שנאת חינם', "המציאות היום אינה המציאות של ימי בית שני. זו לא אותה שנאת חינם. יש היום הבנה עמוקה בכל הקבוצות שיש לנו משימה משותפת שהיא בניית מדינה והיא מגשרת על פני כל השונות בינינו. צריך לעסוק הרבה במפגשים בין הקבוצות השונות. מפגשים של הכרות. הסיבה העמוקה למאבקים ולשנאה בחלקים מסוימים באוכלוסייה היא בגלל חוסר הכרות. גם הדרך למנוע את הפעילות הקיצונית של חלק מנוער הגבעות היא שיח, הקשבה, כיוון של הלהט למקומות הנכונים".