ועד מתיישבי גוש קטיף: דברי שטרן - הבל

בועד מתיישבי גוש קטיף תוקפים בחריפות את דברי ח"כ אלעזר שטרן לפיהם ההתיישבות בגוש קטיף היתה כישלון בניגוד להתיישבות ביו"ש.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בתמוז תשע"ג

מתרגש. אלעזר שטרן
מתרגש. אלעזר שטרן
פלאש 90

בועד מתיישבי גוש קטיף תוקפים בחריפות את הדברים שהשמיע אמש מעל בימת הכנסת ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) לפיהם ההתישבות בגוש קטיף היתה כשלון, ומכנים אותם "דברי הבל".

"לו היה בודק את ההסטוריה ההתישבותית בגוש היה מדבר אחרת", אומר יו"ר הוועד, אליעזר אורבך.

בועד מציינים, כי "מספר תושבי גוש קטיף הגיע ל- 8.600 נפש למרות המציאות הבטחונית הקשה, אוכלסיית הגוש היתה הטרוגנית בצורה מופלאה. זה לצד זה חיו דתיים וחילוניים, בני עדות שונות אנשי עבודת כפיים וחקלאות לצד אנשי תורה ,מיקס זה הצמיח את הרוח המיוחדת שהיתה בגוש קטיף וממשיכה גם היום 8 שנים אחרי העקירה".

עוד מזכירים בועד, כי "גוש קטיף היתה מעצמה חקלאית אדירה 390 חקלאים עיבדו 4.400 דונם ,10% מהתוצרת החקלאית של מדינת ישראל היתה מגוש קטיף, 10% מיצוא פרחי הגרניום היה מהגוש. ירקות ללא חרקים - הוא פיתוח שנעשה בגוש, ולא בכדי נקראים ירקות אלו במסעדות 'ירק גוש קטיף' - עד היום. בחקלאות האורגנית גוש קטיף הובילה ו - 65% מהיצוא היה מהגוש. היצוא החקלאי מהגוש היה בהיקף של 20 מליון דולר".

"לקרוא לזה כשלון זה מראה על בורות במקרה הטוב או רשעות הבאה לפגוע בשמם של חלוצים אמיתיים שהפריחו דיונות שוממות לאסם תבואה", אומרים בוועד.

"למרות העוול שהמדינה גרמה, וח"כ שטרן היה אחד השותפים  הבכירים בה, הלכו התושבים להקים ישובים בכל רחבי הארץ מחולות חלוצה דרך גבול גדר ההפרדה במזרח לכיש , ובמרכז הארץ. חבל ששיקולים פולטיים גורמים לח"כ שטרן לצאת בהכרזות חסרות שחר הבאות לעוות את ההסטוריה וגורמות פגיעה קשה בתושבים", מוסיף אורבך.

בתגובה לדברי ח"כ שטרן אמר ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) כי "ההתיישבות במדינת ישראל מעולם לא נבחנה לפי כמות האנשים שבה ובוודאי לא כאשר מדובר באזור שבמשך שנים ניכרות סבל מטרור ואף על פי כן ולמרות הכל היישובים רק התפתחו וגדלו (בניגוד אגב ליישובים הסמוכים מהצד השני של הקו הירוק - שלא התפתחו ולא גדלו). לכן האמירות הללו על כישלון אינן במקום".

"תחושתי היא שלחבר הכנסת אלעזר שטרן יש משהו נגד המגזר הדתי לאומי שעומד בחוד החנית בתחומים רבים במדינת ישראל ומשמש מקור לגאווה. אני מציע לח"כ שטרן לעסוק בדברים שהוא מבין בהם", אמר.